A stresszmentes karácsony 5 aranyszabálya: így egyszerűsítsd a készülődést
Lehetséges, hogy látszólag minden csodás, de ennek az az ára, hogy a karácsonyi hangulat elillan és nem marad más helyette, csak fáradtság. Ha ez ismerősen hangzik, akkor ez a cikk neked is szól! Összeszedtünk néhány tippet arra vonatkozóan, hogyan egyszerűsítheted le az ünnepi készülődést és a karácsonyt anélkül, hogy túlvállalnád magad!
Tekints vissza az eddigi ünnepi készülődéseidre!
Egyszerűen írd össze, hogy mi az, ami nem kellemes számodra ebben az időszakban. A készülődés mely részei okozzák a legnagyobb stresszt. Netán az, hogy mit főzz? Túl sok jövés-menést kell elviselni a szűk körben eltöltött pihentető napok helyett? Sok munka rendbe tenni az otthonodat? Az ajándékozás okoz fejtörést? Anyagilag nehéz megoldani, hogy mindenre jusson, amit lényegesnek vélsz? Nagyon fontos belátni azt, hogy a karácsonyi szokásainkon bármikor lehet változtatni azt figyelembe véve, hogy mi az, amire lehetőségünk van anyagi és egyéb erőforrások szempontjából. Ne fordíts olyasmire energiát, időt és pénzt, amiről azt érzed, hogy erőn felüli. Ilyen egyszerű lenne a megoldás! Hallgass a szívedre, engedd el a bűntudatot és határozd el, hogy az idei karácsonyt másként töltöd.
Döntsd el, mi a fontos!
Írd össze, hogy mi az, amitől valóban ünnepi lesz ez az időszak. Sorold fel azokat a dolgokat, amelyek megteremtik számodra a karácsonyt. Emberek, akikkel szeretnél találkozni, ételek, amiket szívesen ennél, dekoráció, ami a karácsonyhoz fontos neked. Viszont maximalizáld 10 pontban (kevesebb lehet, több nem) azt, amit megvalósítasz. Ez a gyakorlat a prioritások meghatározásáról szól. Fogadd el, hogy nem lehet mindent megtenni, mindenhol ott lenni, mindenkivel találkozni, ötfogásos menüt hatféle süteménnyel elkészíteni és így tovább. Egyszerűsíts az eddigi hagyományokon!
Karácsonyi dekoráció
Ha karácsonyról van szó, könnyen megtelik az otthonunk mindenféle dekorációval, fénnyel, a készleteink évről évre gazdagon bővülnek. A műanyag, csillogó holmik, vibráló fények zsúfolttá tehetik az otthonodat. Törekedj minél természetesebb alapanyagokra, amelyekből dekorációt készítesz. Toboz, fenyő, borostyán, magyal, fagyöngy, mikulásvirág, rozmaring ág, méhviaszlapból készített gyertya, kevés és nem villódzó fények – sokkal szebbé és illatosabbá varázsolhatják az otthonodat, mintha műanyag holmikkal tömnéd tele, ráadásul sokat közülük a természetben is megtalálsz. Az ünnepi hangulatot szezonális textilekkel is kiegészítheted, például abrosszal, párnahuzattal, ágytakaróval, melyeket csak a szekrényből kell elővenni, nem kell minden évben vásárokban túlköltekezni, hogy széppé változtasd az otthonodat.
Karácsonyi ajándékok
Az ajándékok a karácsonyi ünnep elválaszthatatlan részét képezik. Vannak, akik jó előre elkezdenek vásárolni, mások az utolsó napokban róják a boltokat a megfelelő meglepetésekért. Az a helyzet, hogy ezek a körök a leginkább válhatnak nyomasztóvá, pláne, ha nincs ötlet, csupán a kényszer, hogy valamit kell vásárolni. Most persze már nehéz előre gondolkodni, de biztos, hogy sokat segít a jövőben, ha elébe mész ezeknek a kényszervásárlásoknak és ötletlistát kérsz azoktól, akiket mindenképpen fontosnak tartasz megajándékozni. Saját kívánságlistát is készíts, hogy a téged ajándékozókat segítsd. Az azonban biztos, a haszontalan ajándékoknak semmi értelme, ezt bátran közvetítsd abban a körben, ahol ajándékozás zajlik. A sokadik gyertyatartónál sokkal jobb, ha egyszerűen csak egymásra figyeltek az együtt töltött idő során. Az a helyzet, hogy manapság kevés jobb „ajándék” adható, mint az egymásra fordított figyelem.
Tervezz előre!
Az egyszerűbb karácsonyhoz vezető út része az is, hogy ne akarj mindent az utolsó pillanatra hagyni, sok minden elvégezhető hetekkel, sőt hónapokkal előbb. Szánj időt arra – a jövőben mindenképpen – hogy időrendbe rakod a tennivalók listáját. Ezeket rögzítsd is a naptáradban, hogy valóban ne feledkezz meg róluk. Az egyszerűbb élet egyik kulcseleme a szervezettség.
Szánj időt önmagadra is!
Időnként, amikor elfoglaltak vagyunk, mindent képesek vagyunk előrébb helyezni, s önmagunkat a sor végére állítani. Ha nem figyelsz az elmédre és a testedre ebben az időszakban, a teherbírásod is jelentős mértékben visszaesik, és mire odaülsz az ünnepi asztalhoz, már csupán az lebeg a szemed előtt: „csak éljem túl ezt az estét”. Minden egyes nap adj magadnak némi időt arra, hogy megpihenj, de ez nem csak az ünnepi időszakban fontos. Huppanj le a kanapéra egy csésze teával, vagy sétálj egy rövidet, juss el legalább egy városi parkba, de még jobb, ha erdőben mész. Figyelj picit befelé, figyeld meg hogyan vagy, adj magadnak is kilégzésnyi időt a napi tennivalók sorában. Hidd el, ez nem luxus, sokkal inkább alapvető szükséglet, amiből ne engedj!