Hány éjszaka kell egy rossz éjszaka kiheveréséhez?

Persze nem most volt, viszont élesen emlékszem: az igazán pörgős, bulizós éveimben gyakran megesett, hogy egy hétvégén kétszer is belecsaptunk az éjszakázásba a barátnőkkel. Fel sem merült, hogy mi lesz másnap, hogyan leszek képes helytállni a hét eleji feladataimban. Manapság viszont már nemhogy egy éjszakázást, de egy szolidabb esti programot is nehezen heverek ki, ha éjfél tájban nem vagyok már az ágyamban. Biztosan a korral is jár, hogy egyre nehezebben pihenjük ki magunkat egy-egy nemalvásból. Az éjszakai pihenésből elcsípett órák pedig észrevétlen összeadódnak.
De akkor mennyi idő kell egy rossz, vagy átmulatott éjszaka kiheveréséhez?
Szakértők azonban úgy gondolják, nagyon alábecsüljük, mert van, hogy egy hét rendes alvással sem nyerjük még vissza a kognitív teljesítőképességünk maximumát.
Alvásszakértők szerint bár vannak olyan funkcióink, amik gyorsabban visszabillennek; a memóriánknak és az agyunk feldolgozó képességének időben hosszabb regenerálódásra van szüksége. Ahhoz, hogy új dolgokat legyünk képesek megtanulni, emlékeket tudjunk „tárolni” és hogy testünk, lelkünk felfrissülhessen egy nap végén; az agyunknak megszakítások nélküli alvási ciklusokra van szüksége.
A jó hír, hogy az alváshiány bepótolható, ám nem egy hosszabb szundimaratonnal. Ehhez éjszakánként egy-két órával több alvásra van szükség egy pár hétig, azoknak, akik pedig krónikus alváshiányban szenvednek, elképzelhető, hogy akár hónapokra is szükségük lehet, hogy behozzák a lemaradásukat.