Csak 6 hetes volt a kisbabája, de ő már elkezdte rászoktatni

Ez a cikk a csecsemőkori szobatisztaságról szól, amiről bővebben egyrészt ITT olvashatsz, illetve ha még jobban elmerülnél a témában, ajánljuk a Pelenkatlanodj.hu oldalt, ahol a téma hazai szakértői járják körül a témát részletesen.
Továbbá kérünk mindenkit, hogy komment írásakor tartsuk tiszteletben, hogy nem vagyunk egyformák, máshogy vélekedünk bizonyos dolgokról, más működhet másnál és más nálunk. A nem megfelelő hangvételű és szóhasználatú kommenteket törölni fogjuk - ezt visszamenőleg is megtettük.
Köszönettel,
Az ÉvaMagazin.hu szerkesztősége
„Ez az egész arról szól, hogyan tudunk olvasni a babánk jelzéseiben. A picik sajátosan grimaszolnak, rendkívül sokféleképpen sírnak; a testükkel „kommunikálnak”. Csak tudni kell értelmezni őket. A picikénket már egy ideje, olyan 6 hetes kora körül kezdtem el „tréningezni”. Sokkal egyszerűbb, mint azt az ember gondolná" – mondja egy fiatal brit anyuka, aki a közösségi médiában számolt be minderről.
„Látom rajta, mikor tör rá az inger, akkor elkezdem neki mutogatni a bilit. Leszedem róla a pelusát és egy, számára kényelmes pózt keresve tartom őt fölötte. Közben "pisilő" hangot utánzok. Hamarosan ezt össze fogja tudni kötni azzal, hogy ilyenkor szabadon eleresztheti magát” – mondja Jourdan Kehr.
Egyértelműen a tudtunkra adja, amikor kakilni készül; ilyenkor egy sajátos, morgó hangot ad ki magából és élénken rugdos a kis lábaival. Ha éppen nem halljuk meg ezt, akkor sírással is jelez mellé” – írta egy lelkes kommentelő.
Az angolul „elimination communication” (EC), itthon "ürítéses kommunikációnak" nevezett irányzat nálunk is egyre ismertebb. A megközelítés lényege, hogy a baba egy-kéthetes korától figyelned kell a jelzéseit, mielőtt pisilnie vagy kakilnia kell; ilyenkor pedig felkínálod neki a lehetőséget, hogy azt a bilibe, tálkába, vagy akár a vécé fölött tehesse meg.
Persze a picit neked kell megtartanod egy olyan, kényelmes testhelyzetben, ami lehetővé teszi a higiénikus ürítést. Majd a baba a póz, és az azt esetlegesen kísérő hangjelzés (pss, most pisilünk, stb.) segítségével egy pár napon belül megtanulja, hogy ez egy lehetőség, amellyel élni fog, ha szüksége van rá.
Ha nincs meg a folyamatos, közeli és osztatlan figyelem a csecsemő és a szülei között, a sikerek is csak később jöhetnek el. Egyes gyerekorvosok azon a véleményen vannak, hogy még ha sikerül is a pelenka nélküliség; az még egyáltalán nem jelenti azt, hogy a pici szobatiszta is lett. Az EC szerintük ugyanis sokkal inkább arról szól, hogy a szülő képes arra, hogy összekapcsolódjon a gyermekével. Amíg pedig a kicsi idegrendszere nem érett meg rá, az igazi szobatisztaság várat még magára.