Kisállat a fa alá? Hogyan lehet felelősséggel állatot ajándékozni, és mikor ne tegyük?

Borítókép: Kisállat a fa alá? Hogyan lehet felelősséggel állatot ajándékozni, és mikor ne tegyük? Forrás: Olga_Ovcharenko/Envato
A karácsony közeledtével sokakban felmerül az ötlet, hogy egy kisállattal lepjék meg szeretteiket. Azonban fontos tisztában lenni a ténnyel, hogy egy élőlény ajándékozása komoly felelősséggel és elkötelezettséggel jár, amely messze túlmutat a karácsonyi öröm pillanatain. Állatorvosként és a felelős állattartás elkötelezett híveként szeretnék néhány fontos szempontot megosztani, amelyeket érdemes átgondolni, mielőtt valaki kisállatot ajándékozna.

Miért nem ajánlott kisállatot ajándékozni?

Az állatok nem tárgyak, és nem felelnek meg a „meglepetés” ajándékok természetének. Az állattartás hosszú távú, 10-15 éves elköteleződést jelent. Az ajándékba kapott állatok esetében gyakran előfordul, hogy az ajándékozott nem áll még készen a felelősségteljes gondoskodásra, ami az állat elhanyagolásához vagy végső soron menhelyen való leadásához vezethet.

Sajnos sokszor találkozunk út szélén kidobott, vagy menhelyre leadott állatokkal, akik pár napig ugyan örömet okoztak új gazdijuknak, de hamar kiderült, hogy nem tud/ akar hosszú távon gondoskodni róla, illetve nem tudja biztosítani a faj számára szükséges körülményeket.

Forrás: Olga_Ovcharenko/Envato
Fontos megérteni, hogy az állattartás hosszú távú, 10-15 éves elköteleződést jelent.

Kérdések, amelyeket tegyünk fel magunknak, mielőtt kisállat ajándékozás mellett döntünk

1. Tud-e az ajándékozott hosszú távú felelősséget vállalni?

Gondolni kell az állat etetésére, állatorvosi ellátására, és a napi figyelemre, amit igényel.

2. Megfelelő-e az életmódja az állattartáshoz? Sokat utazik vagy elegendő időt tölt otthon?

Állatbarát a lakása, vagy folyton bulikat szervez? Milyen a munkarendje, tud-e elég időt egy kisállatra szánni a hétköznapokban?

3. Vállalni tudja-e az anyagi kötelezettségeket?

Az állattartás jelentős költségekkel járhat, hiszen magában foglalja az etetést, oltásokat, és esetleges egészségügyi ellátásokat – kedvenceink is bármikor megbetegedhetnek.

4. Ismeri-e az adott állatfaj speciális igényeit, tudja-e biztosítani a megfelelő körülményeket?

Az állatok mellé nem jár használati utasítás, azonban fontos, hogy az ajándékozott tudjon a faj igényeinek megfelelő körülményeket (pl. fény, mozgás, ásás, táplálkozás) biztosítani.

Forrás: Olga_Ovcharenko/Envato
Egy állat fogadása mindig tudatos döntés kell, hogy legyen, amit az új gazdi maga hoz meg.

Mikor nem javasolt az állat ajándékozás?

1. Ha az ajándékozott nem tud róla, vagy nem kért állatot

Egy állat fogadása mindig tudatos döntés kell, hogy legyen, amit az új gazdi maga hoz meg.

2. Ha az ajándékozott élethelyzete instabil

Költözés, munkahelyi változások, hektikus időbeosztás, sok üzleti út, vagy bármilyen bizonytalan élethelyzet nem teszi lehetővé az állat hosszú távú ellátását.

3. Gyermekek számára ajándékozott állatok

A gyermekek nem képesek egyedül gondoskodni egy kisállatról, így a felelősség végső soron mindig a szülőkre hárul – szülőként csak akkor vállaljunk házi kedvencet, ha mi magunk szeretnénk és tudunk róluk gondoskodni.

Felelős ajándékozás ismérvei

Ha megbeszéltük az ajándékozottal, és számít a kisállat érkezésére, akkor ő is fel tud készülni, és biztosítani tudja a megfelelő körülményeket.

Ha az ajándlkozottnak még nem volt dolga az adott állatfajjal, ez az első saját állata, akkor érdemes az állattartással kapcsolatos tanfolyamot, képzést is adni a kiskedvenc mellé – így gördülékenyebb lesz az első időszak, és nem okoz véletlenül sem megbetegedést vagy mérgezést az új jövevénynek. Az új tulajdonos magabiztosan fogja tudni ellátni új családtagját.

Itt az új gazdi megtanulhatja az alapvető gondozási feladatokat, a helyes táplálást, és a betegségmegelőzés lépéseit.

Az állat ajándékozása nem csupán egy szép gesztus, hanem egy életre szóló felelősség. Csak akkor érdemes belevágni, ha az ajándékozott teljes mértékben felkészült erre a kihívásra, és az ajándékozó biztosítja a szükséges információkat és támogatást a felelős állattartáshoz. Csak így biztosíthatjuk, hogy az állat hosszú, boldog és egészséges életet élhessen.

Dr. Piller Pálma állatorvos

Dr. Piller Pálma vagyok, állatorvos, a PetWiseCare alapítója. Szívügyem a felelős állattartás terjesztése, és a gazdik edukációja a betegségmegelőzésről, szezonális veszélyekről. TikTok-, Facebook- és Instagram-oldalaimon is nagy hangsúlyt fektetek az edukációs tartalmak készítésére. Hiszem, hogy a betegségeket nem a rendelőben, hanem otthon kell megelőzni, és szeretném abban segíteni az állattartókat, hogy minél kevesebbszer legyen szükség az állatorvosra.