Arról a bizonyos négy hónapos alvási regresszióról: mi történik ilyenkor a babáknál?

Borítókép: Arról a bizonyos négy hónapos alvási regresszióról: mi történik ilyenkor a babáknál? Forrás: pexels/Enrique Hoyos
Egészen jól alvó babám a harmadik hónap elején váratlanul megduplázta az éjszakai felébredéseket. Sokáig nem tudtam mire vélni a dolgot, amíg meg nem találtam a bűvös választ a szakirodalomban: utolért bennünket is a négy hónapos alvási regresszió (vagy pozitív megfogalmazásban progresszió, ez már csak nézőpont kérdése).

A négy hónapos alvási regresszió vagy progresszió fontos fejlődési mérföldkő: egy olyan kihívásokkal bőven megspékelt időszak, amikor a csecsemő alvási szokásai – gyakran teljesen váratlanul – megváltoznak. Ez egy teljesen normális és fejlődési szempontból igen fontos szakasz, amely általában a baba életének 3. és 5. hónapja között következik be. Az alvási regresszió/progresszió elsősorban a baba fejlődési ugrásaihoz és az alvási ciklusok éréséhez kapcsolódik.

Mi történik ilyenkor?

Az újszülöttek alvása egyszerűbb, hosszabb szakaszokból áll, és többnyire mély alvásban (NREM) zajlik. Idővel azonban az alvási ciklusok érettebbé válnak, és a csecsemő elkezdi váltogatni a könnyű (REM) és mély alvási szakaszokat, tehát az alvása mintázata elkezd hasonlítani a felnőttekéhez. Az alvás bizonyos szakaszaiban így éberebbek lehetnek, ez pedig gyakran azt eredményezi, hogy érzékenyebbé válnak a külső ingerekre: éjszaka könnyebben felébrednek, és nehezebben alszanak vissza. Ebben az időszakban a babák amúgy is rengeteget fejlődnek, például megtanulnak forogni, ide-oda nyúlni, tárgyakat megfogni, és egyre inkább tudatában vannak a környezetüknek. Ezek az új készségek egyrészt izgalmasak számukra, másrészt az alvásukat komolyan felforgathatják. A pici már egyre jobban észleli a külvilágot, ami miatt könnyebben felébredhet, különösen, ha zajok vagy fényhatások érik, ráadásul sokszor éhesebb is ebben az időszakban, mivel épp gyors növekedésen megy keresztül.

Forrás: pexels/Dobromir Dobrev

Ugyanakkor ebben az időszakban kezdi el azt is megtanulni, hogyan tudja megnyugtatni magát, és visszaaludni a könnyű alvási szakaszok után.

Hogyan jelentkezik?

Gyakoribb ébredések éjszaka, rövidebb nappali alvások, nehézségek az elalvásban, illetve nyűgösebb viselkedés és fáradtság jelei napközben.

Hogyan kezeljük, ha bekövetkezett?

Esti rutin: Próbálj meg egy következetes alvási rutint kialakítani, amely segít a babának abba, hogy felismerje, itt az ideje elaludni (pl. fürdetés, mesélés, altatódal).

Türelem és következetesség: Nagyon fontos, hogy türelmes legyél, és lehetőleg ne vezess be olyan hosszú távú szokásokat (pl. minden éjszaka ringatást, sétálgatást, autókázást, babakocsizást), amelyeket később nehéz lesz elhagyni.

Segítség a visszaalváshoz: Ha a baba felébred, próbáld meg nyugtató, nem túl stimuláló módszerekkel visszaaltatni (pl. halk dúdolás, simogatás).

Figyeld az éhség jeleit: Növekedési ugrás esetén előfordulhat, hogy a babának több táplálékra van szüksége.

Kerüld a túlzott ingereket lefekvés előtt: A csendes, nyugodt környezet sokat segíthet a picinek az ellazulásban.

Ez az alvási regresszió átmeneti, és a baba alvási szokásai – egyszer legalábbis – a fejlődés előrehaladtával ismét stabilizálódni fognak. Ha azonban hosszú távon jelentős problémák merülnek fel az alvással kapcsolatban, érdemes konzultálnod egy gyermekorvossal vagy egy alvási szakértővel.

Galériánkban a legjobb budapesti bababarát helyeket mutatjuk!