A fiam nem aludt át egyetlen éjszakát sem 11 éves koráig

Kezdettől fennállt a probléma
Kábé egy hetes lehetett a fiam, amikor arra lettünk figyelmesek a férjemmel, hogy furcsán hörög. Elsőgyerekes szülőként iszonyúan megijedtünk. Beletelt egy kis időbe, amíg rájöttünk, hogy nem beteg, csak épp nem akar elaludni. Vagy fél az elalvástól. Vagy nem megy neki. A következő hetekben összesen aludhattunk tizenöt órát: Gerzson következetesen felvette azt a ritmust, hogy félórán át ordított, majd nagy nehezen – általában cicin – elszundított, 40-45 perc múlva pedig felriadt és ordított tovább. 1-2 óra szakadatlan ébrenlét és zokogás után megismétlődött az előző jelenet, és így tovább.
Nem tudtuk, milyen egy „normális” baba. Nem olvastunk utána, nem rohantunk fűhöz-fához, valamiért azt gondoltuk, ez szokásos dolog, ilyen egy csecsemő viselkedése. A következő hónapokban a kimerültségtől már alig láttunk ki a fejünkből. Végül felosztottuk az éjszakákat: hol egyikünk, hol másikunk virrasztotta át az egészet háromnegyed óránként ébredő, hangosan zokogó fiunkkal, a másikunk pedig füldugóval próbált meg aludni. Mert a helyzet nem akart normalizálódni. Hiába múlt el egy hónap, kettő, három, hat, Gerzson alvása rettenetes volt. Mi pedig el akartuk kerülni a teljes kikészülést.
Hét hónapos kora után beláttuk, ez így nem mehet tovább, és különböző tanácsokra nekiláttunk az alvástréningezésnek. Próbáltuk külön szobában altatni, próbáltuk sírni hagyni 5 percig, 10 percig, próbáltunk egyre távolabb merészkedni a székünkkel az ágyától, a végén kétségbeesésünkben egy óráig nem nyitottuk rá az ajtót, de semmi nem működött. Gerzson ráadásul képes volt hányásig, fulladásig sírni magát, egyszerűen nem mertünk tovább merészkedni. Vállaltuk tovább a mártíromságot, és napközben aludtunk inkább lopott félórákat.

Lassú javulás
A helyzet másfél éves korára egy kicsit javult. Már „csak” másfél-2 óránként ébredt, a sírás intenzitása ugyan megmaradt, de legalább kevesebbszer ismétlődött. Napközben tulajdonképpen elvoltunk, de ahogy alvásra került a sor, Gerzson rettegni kezdett, és ugyanúgy üvöltött, mint csecsemő korában. Két éves korra lesz a gyerekek alvása a felnőttekéhez hasonló, ez a fiamnál csekély mértékben látszott: az éjszakai 5-6, ordítással kezdődő ébredés megmaradt egészen hét éves koráig.
Eleinte nem mert hozzánk átjönni éjszaka, addig ordibált az ágyában, amíg valamelyikünk át nem ment hozzá. Félt a szörnyektől, a betörőktől, a sötéttől. Hat éves volt, amikor először ripakodtam rá: miért nem tudsz aludni, mint más gyerekek, miért nem próbálsz meg önállóbb lenni, nem foghatom örökké a kezed! Persze mélyen megbántam a kitörést, ráadásul inkább rontott a helyzeten. Nyolc éves volt, amikor az 5-6 ébredés lecsökkent háromra, ezt szinte megváltásként ünnepeltük. 10 évesen végre nem értünk kiabált, hanem kimerészkedett a szobájából, átszaladt hozzánk és az éjszaka második felét az ágyunkban töltötte. Az első csoda pedig 11 évesen köszöntött be: egyik éjszaka csodálkozva ébredtem arra, hogy még nem hallottam Gerzson hangját. Megijedtem, hogy valami baja történt, átszaladtam hozzá: békésen szuszogott az ágyában, és csak reggel hatkor nyitotta ki a szemét.
Persze csodák nincsenek. Az első átaludt éjszakát még sok éjjeli ébredés követte, de egyre ritkábban. Mivel más tünetek is jelentkeztek, baráti tanácsra elvittem végül kivizsgálásra, ahol ADHD-val diagnosztizálták. Szerencsére nem durva, nem kell gyógyszert szednie. Ma már 16 éves, és ha felébred éjszaka, nem szalad át hozzánk. Más problémák lettek helyette, de ez egy másik történet.