A gyerekdalok jótékony hatásai a kicsikre: ezek a kedvenceink, amiket mi is továbbadunk

Borítókép: A gyerekdalok jótékony hatásai a kicsikre: ezek a kedvenceink, amiket mi is továbbadunk Forrás: pexels/Murry Lee
Amikor gyerek érkezik a családba, általában kezdetét veszi az önkéntelen, majd egyre tudatosabbá váló mondókázás, dalolászás.

Én eleinte mondjuk kétségbeesetten álltam a két hetes gyerekem fölött, és lázasan törtem a fejem, mit énekeljek neki, de egyetlen nyomorult gyerekdal sem jutott eszembe. Aztán persze kinyitottam a netet, vásároltam daloskönyvet, és csikorogva beindult az emlékezet: hát persze, ezt is ismerem, meg azt is… Még az is eszembe jutott, hogy több dal közülük bőven 18 pluszos szövegű, szóval pajzán utalásokért nem kell a szomszédba menniük, ha jobban belegondolunk – a Boci, boci tarkától kezdve a Hej Jancsikán keresztül a Bújj, bújj zöld ágig –, de egy csecsemő vagy kisgyerek ezzel szerencsére még nincs tisztában. Mindenesetre a nótázás néhány hónap alatt a véremmé vált, elég a gyereknek megnyikkannia, én automatikusan kezdek, mint a felhúzott ébresztő: Egy kis malac, röf-röf-röf… Ami egyébként egy cseremisz népdal.

A gyerekdalok jótékony hatásai: értéke felbecsülhetetlen a picik fejlődésében

Segíti a szókincs bővítését, bizonyos kifejezések elsajátítását, a nyelvtani szerkezetek megértését. A rímek és ritmusok megkönnyítik a nyelvtanulást és a szövegek megjegyzését.

Gyakran egyszerű, ismétlődő dallamokkal és ritmusokkal rendelkeznek, amelyek segítik a zenei alapok kialakulását. Ezenkívül fejlesztik a hallást és a ritmusérzéket is, a szövegek pedig segítik a memóriát és az emlékezőképesség javulását.

A dalokban lévő történetek, szereplők és cselekmények ráadásul segítenek az absztrakt gondolkodás és a képzelőerő fejlesztésében.

A közös éneklés összekovácsolja a babát a felnőttekkel, erősíti a családi és baráti kapcsolatokat, és segít az érzelmek, például öröm, bánat vagy kíváncsiság kifejezésében.

Sok gyerekdalhoz mozgás vagy tánc is társul, amelyek segítik a motoros készségek és a testtudatosság fejlesztését.

A gyerekdalok (amik gyakran népdalból váltak gyerekdallá) egy adott kultúra részét képezik, így segítenek a gyereknek megismerni a népi hagyományokat, értékeket és szokásokat. Plusz szórakoztatóak, és kikapcsolnak, oldják a feszültséget, megnyugtatnak.

Játékos formában tanítanak alapvető fogalmakat, például számokat, színeket, évszakokat vagy akár társadalmi normákat is.

Forrás: pexels/Polina Tankilevitch

És most jöhetnek a kedvenc gyerekdalaink!

Aki nem lép...

Aki nem lép egyszerre,
Nem kap rétest estére,
Mert a rétes igen jó,
Katonának az való.

Nem megyünk már messzire,
Csak a világ végére,
Ott se leszünk sokáig,
Csak tizenkét óráig.

Egy kis malac...

Egy kis malac, röf- röf- röf,
Trombitálgat, töf- töf- töf,
Trombitája víg ormánya ,
földet túrja, döf- döf- döf.

Jön az öreg, meglátja,
Örvendezve kiáltja:
Rajta fiam, röf- röf- röf- röf
Apád is így csinálja!

Most már együtt zenélnek,
Kukoricán megélnek,
Töf-töf-töf-töf, röf-röf-röf-röf,
Ezek ám a legények!

Galériánkban további nyolc közismert, imádnivaló gyerekdallal emlékezhettek a pici korra!