Ha a baba leesik... mire figyeljünk, ha baleset történt?

Borítókép: Ha a baba leesik... mire figyeljünk, ha baleset történt? Forrás: pexels/Antoni Shkraba
A legjobb családban, a leggondoskodóbb szülők mellett is előfordulhat, hogy ha az ember egy pillanatra félrenéz, izgő-mozgó kisbabája hirtelen lerántja a terítőt a tányérokkal, majdnem belenyúl a konnektorba, felkapaszkodik az asztalra, vagy lepuffan a franciaágyról.

Sajnos a szülők sokszor rosszul mérik fel, hogy mire képes a gyerekük, túl kicsinek gondolják, nem feltételezik, hogy már képes a hátáról a hasára fordulni, forogni, esetleg gurulni.

Nyilván az a legszerencsésebb, ha soha nem teszed fel őt magasra, mivel akkor le sem eshet, vagy ha valamiért muszáj, akkor nem mozdulsz el mellőle egyetlen másodpercre sem (a bajok mindig egyetlen másodperc alatt szoktak történni). Viszont néha hiába minden elővigyázatosság, mégis megtörténik a baj: ilyenkor arra figyelj, hogy ne ess pánikba, ne ijeszd meg még jobban a babádat, maradj nyugodt és reagálj gyorsan. Bár maximálisan megértjük, hogy mennyire ijesztő lehet egy hasonló helyzet, azért tudd, hogy ezek a leesések legtöbbször nem járnak igazán súlyos következményekkel.

Mit tegyél hát, ha a kicsi leesett az ágyról, az asztalról vagy a pelenkázóról?

Viselkedj józanul!

A babád valószínűleg hangosan sírni fog, ez teljesen normális reakció, és nem jelenti azt, hogy komolyabb sérülés történt. Valószínűleg csak megijedt.

Vizsgáld meg a testét!

Nézd meg, hogy van-e rajta látható sérülés, például vérzés, duzzanat vagy zúzódás. Figyelj arra is, hogy nem sír-e intenzíven, mert ez jelezheti, hogy komoly fájdalma van. Ha erősen vérzik, hívj segítséget!

Ellenőrizd a baba hangulatát és figyelmét!

Figyeld meg, hogy reagál-e a környezetére, és ha nem tűnik teljesen ébernek, görcsrohama van, vagy tőle szokatlanul viselkedik, akkor kérj segítséget, mert az akár az agyrázkódás jele is lehet.

Forrás: pexels/RDNE Stock Project

Ne pánikolj, de figyelj oda!

Ha bárminemű komoly sérülést észlelsz, mint például erős vérzést, ha a baba nem reagál rád és a környezetére, vagy elveszti az eszméletét, akkor azonnal hívd a mentőket.

Tartsd szem előtt a fej és nyak sérüléseit!

A baba fejének és nyakának sérülései különösen aggályosak lehetnek. Ha bármilyen gyanú merül fel benned arra vonatkozólag, hogy a nyakát vagy a fejét érte a legnagyobb ütés, akkor azonnal keresd fel az orvost!

Nyugtasd meg!

Ha úgy tűnik, hogy a baba csak megijedt, és nem sérült meg komolyan, próbáld megnyugtatni, ringasd, énekelj neki, és biztosítsd róla, hogy a lehető legnagyobb biztonságban van.

Figyeld a következő 24 órában!

Még ha látszólag jól is van, alaposan figyeld meg a következő napokban, hogy nem jelentkeznek-e nála szokatlan tünetek, mint például hányás, álmosság, aluszékonyság, tőle szokatlan viselkedés, vagy mutatja-e a fejfájás jeleit.

Ha bármilyen kétely merülne fel benned, érdemes orvosi segítséget kérned, hogy száz százalékig megbizonyosodj arról, hogy minden rendben van. De ne feledd, a legjobb módszer mindig a baleset megelőzése, a biztonságos környezet kialakítása és a kicsi non-stop felügyelete. Ha ajtót kell nyitnod valakinek, ha ki kell szaladnod, ha telefonálsz vagy a konyhában akad dolgod, mindig helyezd a babát biztonságba, vagy vidd magaddal – igen, akár a vécére is…

Galériánkban tippeket találsz, hogyan töltsd el az időt egy kisbabával!