Hasznos tárgyak, ami segíthetnek a kisbaba mindennapjaiban

Borítókép: Hasznos tárgyak, ami segíthetnek a kisbaba mindennapjaiban Forrás: pexels/Kelvin Augustinus
A megfelelő csecsemőjátékok nemcsak színesek és szórakoztatóak kisbabád számára, hanem a fejlődését is támogatják.

Ne vegyél meg azonban mindent, amit a szülők lehúzására szakosodott bababusiness kínál: előbb – ha lehetséges – inkább próbálj kölcsönkérni nagyobb gyerekes szülőktől, hogy megfigyeld, érdekli-e egyáltalán a babádat az adott tárgy. Felesleges sokat költeni drága boltokban, inkább keress használt darabokat az interneten, hidd el, jobban megéri.

Fontos: minden játék legyen biztonságos lekerekített sarkokkal, és mindig kerüld a lenyelhető apró darabokat!

0–3 hónapos korig

Ebben a korban a babák főleg a látásukat, hallásukat és tapintásukat fejlesztik. Hasznosak lehetnek számukra a kontrasztos kártyák, ahol fekete-fehér minták és élénk színű képek stimulálják a csecsemő látását. A babákat nagyon le tudják kötni ezek a képek, öröm nézni, ahogy elkacarásznak rajtuk.

Szintén sikert arathatnak a különböző csörgők, mivel a baba figyelme könnyen felkelthető a zajokkal, és idővel megtanulja a hangok forrásait is követni. Különösen be szokott jönni az ágy fölé szerelhető zenélő forgó, amin változatos figurák lóghatnak (nálunk például kecskék és unikornisok). A habtapik és a puha plüss játékok fejlesztik az érzékelésüket, a babahintában és a hinta- vagy forgószékben pedig – jó esetben megnyugszanak, elalszanak.

Forrás: pexels/Pixabay

3–6 hónapos korig

Ebben az időszakban a babád egyre inkább kezdi felfedezni a világot maga körül. Már nem csak nézi a tárgyakat, hanem tudatosan megérinti, a kezébe veszi őket. Ilyenkor hasznosak a meginduló fogzást segítő játékok, különböző rágcsák, amik enyhítik a fogak érkezésével járó kellemetlen, fájdalmas tüneteket.

A babák ebben az időszakban elkezdik felismerni saját arcukat a tükörben, így a tükrökkel való játék fejlesztheti az önismeretüket. Az interaktív játszószőnyegek a vegyes textúrával és a különböző vidám, színes, lógó figurákkal pedig akár hosszú időre is elszórakoztathatják őket.

6–9 hónapos korig

Ekkorra a babád már jóval mozgékonyabb, ül, mozog, kúszik, mászik. Érdemes ebben az aktív időszakban bedobni a formabedobó játékokat, amelyekkel megtanulja a különböző formák felismerését és helyes illesztését. Általában nagyon élvezi a kerekes játékokat, a kisautókat vagy bármilyen húzható tárgyat, amely minél több mozgásra ösztönzi. A hangokat kiadó, zenélő vagy tapintható interaktív könyvek pedig remekül elszórakoztatják és mellette tanítják is.

9–12 hónapos korig

Ebben a korban a kisbaba gyakran már járni is megpróbál, és egyre nagyobb érdeklődést mutat a bonyolultabb tárgyak iránt. Ilyenkor hasznosak a különböző járássegítő, húzó-toló, görgető játékok, amik a járási képességeit fejlesztik, az építőkockák a finommotorikus készségekre és a térbeli gondolkodásra lesznek jó hatással, az egyszerű, nagyobb darabokból álló kirakók pedig támogatják a problémamegoldó képességet.

Galériánkban pedig a legidegesítőbb beszólások a csecsemők nevelése kapcsán: