Hogy megszokja a valóságot: a kisbaba 7 fontos reflexe

Borítókép: Hogy megszokja a valóságot: a kisbaba 7 fontos reflexe Forrás: pexels/pixabay
A kisbabák világra jövetelük után borzasztóan cuki mozgásokra képesek, amik groteszkségükkel vagy bájukkal mindig mosolyra fakasztják a felnőtteket. De mikről is van szó pontosan? Mutatunk nektek néhányat.

A babák reflexei olyan veleszületett, automatikus mozgások, amelyek nagyban segítik őket az élet első hónapjaiban, valamint fontos szerepet játszanak a fejlődésükben is. Ezeknek a reflexeknek egy része szimplán túlélési funkciókat szolgál, míg mások híven tükrözik az idegrendszer fejlődését. A gyerek életkorának előrehaladtával többségük fokozatosan eltűnik vagy átalakul tudatos mozgássá.

Az alábbiakban felsoroljuk azokat a leggyakoribb reflexeket, amikkel biztosan találkozol majd te is a csecsemőddel együtt töltött hónapok során.

Szopóreflex

A szopóreflex a legelső primitív reflex, amely közvetlenül születés után is megfigyelhető, és a szoptatásban komoly szerepet játszik. Amint a baba szájához, vagy a szája környékéhez érintesz valamit, ő rögtön odafordítja a fejét és automatikusan szopó mozdulatokat végez. Ez az egyik legfontosabb túlélési reflex, mivel ez segíti az újszülöttet a táplálkozásban.

Moro-reflex

A Moro-reflexet akkor figyelheted meg, amikor a baba hirtelen zajt hall vagy váratlanul felriad. Olyankor gyorsan kitárja a karjait és a lábait, majd visszahúzza őket, mintha próbálna megölelni valakit. Vannak babák, akik sírni is elkezdenek. Ez a cuki reflex a csecsemőknél általában 4-6 hónapos korig tart, utána fokozatosan eltűnik.

Lépegető reflex

Próbáld meg a babát felállítani úgy, hogy a talpa érintse a talajt. Ilyenkor ő automatikusan lépő mozdulatokat végez, mintha járni próbálna.

Forrás: pexels/pixabay

Természetesen ilyenkor még nem erről van szó, a tudatos próbálkozás csak később kezdődik meg: a lépegető reflex korán, hathetes kor körül szűnik meg.

Fogóreflex

Kisbabád ezen automatikus mozgása körülbelül 5-6 hónapos koráig jellemző. A lényege, hogy amikor a kis tenyeréhez érintesz valamit – például az ujjadat –, ő azt automatikusan megragadja, sőt szoríthatja olyan erősen is, hogy fel tudjuk vele emelni. Sőt, ez a záródó reflex nemcsak a kéznél, hanem a lábujjaknál is megfigyelhető – ezt nevezzük lábujjfogó reflexnek.

Keresőreflex

Ezt olyankor láthatod, amikor megérinted a baba arcát, ő pedig a fejét arra az oldalra fordítja, ahonnan az érintés érkezett, hogy megtalálja az anyamellet vagy a cumit. A keresőreflex is kitart egy ideig, körülbelül 3-4 hónapos korban kezd kialudni.

Tónusos nyaki reflex (aszimmetrikus tónusos nyaki reflex, ATNR)

Általában csak 6 hónapos kor körül szűnik meg ez a reflex, amikor a baba fejét egyik oldalra fordítod, ő pedig az azonos oldalon lévő karját kinyújtja, míg a másik karját behajlítja. Ez a picit általában a testtartás szabályozásában segíti, és két hónapos körül körül kialszik.

Galant-reflex

Simítsd meg a hasán fekvő baba hátát, végig a lapockától lefelé a derekán, ő pedig ilyenkor elfordítja a csípőjét az érintés irányába, és felhúzza a lábát. Ez a mozgás fontos szerepet kap a szülőcsatornán való áthaladásban is, és a kilencedik hónap táján múlik el végleg.

Galériánkban mutatunk néhány színes babanevet a sztárvilágból!