Vöröses íny, szédülés és tág pupillák: 8 jel, hogy kutyád hőgutát kapott!
Hőguta a kutyáknál
Négylábú kedvencünkre a nagy melegben még több figyelmet kell fordítsunk, ugyanis egy-egy óvatlan pillanat vagy saját hanyagságunk következményeképpen gyorsan jelentkezhetnek kutyusunkon a hőguta első jelei. A kutyák hőháztartása teljesen más, mint az embereké, így kézenfekvő, hogy ők másképp is adják le a felesleges hőt. Míg mi izzadással reagálunk a nagy melegre, a kutyák verejtékmirigyei a tappancsaikon vannak, testük hűtését pedig nyelvük kidugásával és lihegéssel próbálják megoldani.
Hogyha rekkenő hőség van, kutyánk átlaghőmérséklete pedig tartósan a megengedett és normális szint felé emelkedik, könnyedén hőgutát kaphat, melyre számos árulkodó jel hívhatja fel figyelmünket (ezekről bővebben galériánkban olvashatsz). Hogyha hőgutát kap egy kutya, testhőmérséklete elérheti a 40-42 fokot is.
Ha hőguta tüneteit észleljük, azonnal avatkozzunk be
A kulcs ilyenkor a gyors reakcióidőben rejlik, hiszen nagyon fontos, hogy amint bizonyos jeleket veszünk észre szőrös kis kedvencünkön, azonnal avatkozzunk be. Vigyük a kutyát hűvös helyre, árnyékba vagy légkondicionált helységbe, és biztosítsunk neki bő folyadékmennyiséget. Ne csupán igya a vizet, hanem teste egészét is hűtsük le, vizezzük be a hátát, mancsait, és egy nedves ruhával törölgessük át (de ne jéghideg vízzel!). Ha a tünetek nem javulnak, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert akár visszafordíthatatlan következményei is lehetnek a hőgutának, például agykárosodás és különböző szervi problémák, de helyi tünetek pl. vérrög keletkezése, vérsűrűsödés is kialakulhat.
Hogyan vigyázzunk kutyusunkra a nagy melegben?
A legfontosabb, ami az emberek számára is kiemelt figyelmet érdemel, a rendszeres folyadékpótlás – négylábúak esetében pedig a víz biztosítása. Ügyeljünk rá, hogyha sétálunk vele, mindig a kora reggeli vagy késő esti órákban tegyük ezt meg, mikor már nem olyan magas a nappali hőmérséklet.
Ha mégis napközben visszük le, vigyünk magunkkal ivóvizet számára, és mindig ellenőrizzük le, hogy nem-e forró a járda vagy a talaj a tappancsának, ugyanis a felhevült beton égési sérüléseket is okozhat kis kedvencünknek. A füves területek mindig ideálisabbak ilyenkor, ugyanis nem annyira melegek. Tegyük le kezünket az aszfaltra, és ha számunkra is kellemetlen meleg a járda, ne tegyük ki kutyusunkat a forró terepen történő séta kellemetlen élményének.
Soha ne hagyjuk a kutyát a meleg autóban, még akkor sem ha csak egy pillanatra ugrunk be a boltba vagy bárhova máshova, hiszen akár pár perc autóban történő várakozás, és máris hőgutát kapott négylábú kedvencünk. Árnyékba se hagyjuk ott kocsiban a kutyust, nemhogy napos részen, ahol a felhevült utastérben több tíz fokot is felkúszhat a hőmérő higanyszála. Az autóban mindig húzzuk le az ablakot, ha vele utazunk vagy kapcsoljuk be a klímát, mely kellemes hőmérsékletet nyújt számára. A lakásban biztosítsunk neki megfelelő hűvöset – akár speciális hűtőmatrac vagy hűvös járólap formájában, ne tegyük ki a meleg kutyaházba, ha pedig kirepedezett, száraz a mancsa, kenjük be megfelelő hidratálókrémmel.
Strandolás és hűsölés fokozott figyelemmel
Szuper dolog, ha valamilyen fürdőhelyre magunkkal visszük kis kedvencünket, ám a strandolást is fokozott figyelemmel kell végigkísérni. Például mindig oda kell figyelni, hogy ne ugorjon a hideg vízbe kutyusunk felhevült testtel, és csak olyan fürdőhelyekre vigyük el, ahol mi is szívesen megmártóznánk. Ezzel elkerüljük, hogy valamilyen betegséget vagy fertőzést szedjen össze magának házi kedvencünk. Biztosítsunk neki mindig megfelelő folyadékot, hiszen ahogy mi sem a tó vizéből hidratálunk, úgy kutyusunk is megérdemli a tiszta vizet egy külön tálkában. Hagyjunk elegendő időt két fürdés között a pihenésre, melyet árnyékos és hűvösebb helyen biztosítsunk neki, és csak olyan mélységbe engedjük bele, ahol tudjuk, biztonsággal ki tud evickélni, és nem sodorja el a folyam.