Hallottál már a legidősebb lány szindrómáról? 7 jel, hogy te is ebben szenvedsz
Nos, elöljáróban annyit, hogy bizonyosan nem tudok objektív maradni ebben a témában, hiszen én is legidősebb lánytestvér vagyok, és amint olvastam, hogy milyen viselkedési mechanizmusok jellemzőek az elsőszülött lányokra, csak pislogtam, hiszen, mintha egy mérhetetlenül pontos leírást adtak volna rólam, és arról, amint a világot magam körül értékelem. Világ életemen nehezteltem azért a szüleimre, hogy engem sokkal jobban elővettek mindenért, mint az öcsémet, sokkal magasabb mércének kellett megfelelnem, és sokkal, de sokkal szigorúbbak is voltak velem. Természetesen felnőttként már tudom ezt kezelni, de valljuk be, hosszas önismereti utam során csak úgy hullottak le a leplek, hogy igen, ezt a berögzülést is a gyermekkoromból hozom, és igen, ennek is köze van ahhoz, hogy sokkal többet vártak el tőlem. Nos, nyilván már nem neheztelek, hiszen ezért lett erős jellemem, aki képes a legnagyobb traumákkal is bátran szembenézni, ugyanakkor még mindig küzdök az eszméletlen megfelelési kényszeremmel, és kegyetlen maximalizmusommal, ebből adódó szorongásommal, ami bizony jelentősen megkeseríti a mindennapjaimat. De mindent összevetve hálás vagyok azért, hogy az lettem, aki vagyok, mert ezt semmiért sem cserélném el. Azonban megdöbbenve olvastam, hogy mindaz, amit én tapasztaltam legidősebb lánygyermekként, voltaképp abszolút általános, és rengeteg embert érint. Nézzük is a tényeket.
Mi is az a legidősebb lány szindróma?
Kati Morton családterapeuta szerint a legidősebb lány szindróma arra utal, hogy a legidősebb lányokra gyakran nagyobb nyomás nehezedik, mint a többi testvérre. Ez a nyomás a fokozott felelősségérzetben, a túlteljesítésre való törekvésben, az aggódásban és a szorongásban nyilvánulhat meg. A szindróma másik jellemzője a megfelelési kényszer, a határok nehezen történő meghúzása és a bűntudat, ha ezt mégis megtesszük. Sokan felnőttkorban is küzdenek a testvéreikkel és a családjukkal kapcsolatos nehezteléssel, valamint a párkapcsolataikban jelentkező nehézségekkel, amelyek mind erre vezethetőek vissza.
Nagyon fontos megérteni, hogy amikor a szülők a gyermekeikre olyan feladatokat bíznak, amelyek az életkorukhoz képest túl nagy felelősséggel jár, akkor parentifikációról beszélünk. A legidősebb lányok gyakran válnak a szülők kis segítőivé, akik gondoskodnak a fiatalabb testvéreikről, részt vesznek a háztartási teendőkben, tulajdonképpen egy másodlagos anyuka szerepbe helyezkednek, amely sajnos sok esetben a saját gyermekkorunk rovására megy. Nagyon fontos, hogy szülőként megtaláljuk az egészséges egyensúlyt, és ne helyezzünk nagyobb terhet a gyermekre annál, mint amit elbírna, hiszen kizárólag így tud egészséges, boldog és kiegyensúlyozott felnőtté válni.
Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a viselkedési mechanizmusokat, amelyek leginkább jellemzőek azokra a lányokra, nőkre, akik a legidősebb lány szindrómában szenvednek. Mutatjuk is, melyek ezek!