Ezek jelenleg a legnépszerűbb kutyafajták Magyarországon

Borítókép: Ezek jelenleg a legnépszerűbb kutyafajták Magyarországon Forrás: Statuska / Envato
A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetségének (MEOESZ) törzskönyvezési adataiból összeállították a legnépszerűbb kutyafajták toplistáját. Az előző évhez képest trónfosztás történt, és a korábbi harmadik helyezett került az élre.

A legkorábbi biztosan azonosított kutyacsontleletek 14 000-15 000 évesek, de genetikai adatok alapján a kutya házasítása ennél korábban, a késő paleolitikumban (20 000-40 000 évvel ezelőtt) kezdődhetett. A régészeti és genetikai kutatások szerint a kutyák ősei, a szürke farkasok (Canis lupus) egyes populációi fokozatosan az ember közelében kezdtek élni, majd idővel az emberi közösségek részévé váltak. Ennek folyamatát nehéz rekonstruálni, de a legvalószínűbb elmélet szerint egyes farkasok az emberek tábora közelében éltek, mert ott könnyebben jutottak élelemhez (például hulladékhoz). Valószínűsíthetően az emberek azokat a farkasokat tűrték meg jobban, amelyek kevésbé voltak agresszívak és jobban alkalmazkodtak az emberi jelenléthez, utódaik pedig még szelídebbé váltak, és a generációkon átívelő szelekciónak köszönhetően kialakultak a mai kutyák elődei.

A kutya volt tehát az első háziasított állat, jóval a macskák, szarvasmarhák vagy juhok előtt. Ez azt is jelenti, hogy az ember és a kutya kapcsolata a legrégebbi ember-állat együttműködés a történelemben. Nem véletlenül tartjuk hűséges állatoknak és az ember legjobb barátjának őket, és a mai napig a világ nagy részén a legnépszerűbb háziállatnak számít. Az Egyesült Államokban a háztartások 74%-a tart kutyát (míg macskát 47%-uk), Európában pedig összesen körülbelül 113 millió kutya és 92 millió macska él.

Forrás: Sonyachny / Envato
A kutya Magyarországon (is) a legnépszerűbb háziállat.

Magyarországon egy felmérés szerint a háztartások 56%-ában tartanak kutyát, ami jelentős növekedésnek számít a korábbi évekhez képest, mert 2018-ban ez az arány 36% volt. Tavalyi adatok szerint 3 millió gazdis kutya élt hazánkban, ami kiemelkedő a kontinensen, de ebből csupán 700 000 ebet regisztráltak a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületének Szövetségénél. Jóval nagyobb arányban vannak tehát azok a négylábúak, akik nem rendelkeznek törzskönyvvel, így vagy keverék kutyák vagy szaporításból származnak.

A keverék és a nem törzskönyves szaporított kutyák nagy számához több tényező is hozzájárul, például az állattartók felelőtlen viselkedése, a hobbi célból tartott állatok ivartalanításának elmaradása, a tájékozatlan vásárlás és a törzskönyves kölykök sokszor csillagászati ára. De azért a MEOESZ listája alapján tavaly is szép számmal születettek itthon törzskönyves almok, összesen 220 kutyafajtából. Érdekesség, hogy az előző évhez képest a mudi és a közép-ázsiai juhászkutya kiszorult a legnépszerűbbek közül, de a többi fajta változatlan a top 10-ben.

Mutatjuk is a lista első 10 helyezettjét: