Gyógyító lapok: 5 gyerekkönyv, ami segít megérteni az elmúlást a kicsik számára
Öt évvel a születésem előtt hunyt el az anyai nagyapám. Totyogós korom óta vitt édesanyám a temetőbe, együtt látogattuk az apja sírját. Emlékszem, nem értettem, miért sírdogál egy kőpad előtt álldogálva évről-évre, miközben olyan szép virágokat ültetgetünk, locsolgatunk, és olyan gyönyörűen lobog a mécsesek lángja.
Gyerekként megérteni a halált, az elmúlást nem könnyű feladat!
Mára már én vagyok az anyuka, akinek két kisgyermek lelkét kell ápolni a dédimamák elvesztésekor, vagy a kiscicájuk távozásakor. De hogyan? Hogy lehet elmagyarázni a felfoghatatlant, azt, ami sokszor nekünk, felnőtteknek is olyan nehéz, hogy úgy érezzük,nem bírjuk el a mérhetetlen nagy terhet?
A gyerekek aktív képzelőereje gyakran ijesztőbb tévhitekkel pótolhatja az információhiányokat, mint ami a valóság, így a legfontosabb, hogy amikor a halálról vagy a gyászról beszélgetünk a lehető legőszintébbek legyünk. Viszont szem előtt kell tartanunk a gyermek életkorát, hiszen lelektani fejlődés szempontjából nem minden korosztály tart azonos szinten. Jól meg kell gondolnunk, hogy fogalmazunk egy 3 és egy 10 évesnek.
Hogyan magyarázzuk el egy gyereknek, hogy mi történik, ha valaki meghal?
A halál egyszerű biológiai magyarázata hasznos: a szív leáll, a tüdő nem működik, így az ember nem tud lélegezni, és leáll az agya. Az üres héjként hagyott testre való hivatkozás segíthet megérteni, hogy az illető már nem úgy él, ahogyan ismerték. Ha a családnak van valamilyen hiedelme, hitrendszere, vallása akkor ezeket is érdemes lehet felvezetni.
Hasznos lehet elmagyarázni, hogy ha valaki meghal, nem érezheti melegét vagy hidegét, nem éhezhet vagy szomjas, és nem fáj neki semmimár. Azt is fontos megérteniük, hogy az ember halott marad, bármennyire is kívánjuk, hogy életre keljenek és olyanok legyenek, mint amilyenek korábban voltak.
Könyvek, amik segítenek megérteni az elmúlást a kicsik számára
Van az úgy, hogy egy mesekönyv sokkal többet mond egy felnőtt szavainál. A meseterápia segítségével talán nem is megértik, inkább megérzik az adott szituációt. A mesekönyvekben található szimbolika segít abbam, hogy át tudják emelni az adott történetet a saját életükbe.