„Folyton beteg a gyerek” – Ezt üzeni a gyermekorvos az elkeseredett szülőknek!
Miért beteg folyton a gyerek?
Mostanában a legtöbb szülő amiatt keresi fel a rendelést, mert nem érti, hogy a gyermeke miért beteg sokszor egymás után, illetve miért beteg hosszasan, heteken keresztül. Ismert tény, hogy a kicsik leginkább akkor lesznek betegek, amikor közösségbe kerülnek. Ahhoz, hogy a gyermekek megszerezzék az iskolásokra, illetve a felnőttekre jellemző ellenállást, vagyis azt, hogy évente csak egy-két alkalommal legyenek betegek, át kell esniük bizonyos számú betegségen. Bármennyire is szeretnénk mi, szülők ezt elkerülni, ez sajnos nem lehetséges.
A mostani helyzetben, amikor egy ideig nem jártak a gyermekek közösségbe, úgy tűnik, mintha még több gyermek, és még tovább lenne beteg. Ennek a pontos okát nem tudjuk, talán az, hogy egyszerre támad nagyon sok légúti vírus, és megtalál sok védtelen gyermeket is. Orvosként ilyenkor azt szoktam kérni a szülőktől, hogy legyenek türelemmel, hiszen ezek a betegségek, bár valóban sokszor igen elhúzódóak, de legtöbbször enyhe problémák. Ha a gyermek két-három nap után már nem lázas, nincs nehezített légzése, jókedvű, eszik-iszik, játszik, akkor nagy baj biztosan nincs.
Miért nem kaphatnak gyógyszert, ha hosszabb ideje köhögnek, náthásak?
Mivel ezeknek a közösségben szerzett hurutos betegségeknek szinte 100%-ban vírusfertőzés az oka, sajnos oki kezelés nincs. Vagyis, az immunrendszernek kell leküzdenie a kórt. Fontos tudni azt, hogy ezeket a betegségeket akkor sem kell antibiotikummal kezelni, ha hosszú ideig tartanak. Nem a betegség időtartamát, hanem az okát kell kezelni. Oki kezelés pedig csak akkor van, ha a kórokozó baktérium. A feleslegesen szedett antibiotikumnak haszna nincs, csak hosszútávú mellékhatása van.
Miért esnek állandóan vissza?
Sok szülő gondolja azt, hogy amikor a gyermek ismét náthás, köhög, akkor „visszaesik a betegségbe”. Gyermekkorban ez nem visszaesés, hanem újabb és újabb vírusfertőzés, hiszen légúti tüneteket számos vírus okozhat, így egyik jön a másik után. Sokszor még meg sem gyógyult, és újra beteg, hiszen találkozik az újabb vírussal.
Miért „betegesebb” a kicsi, mint amilyen a nagyobb testvére volt?
Ha egy gyermeknek nagyobb testvére van, akkor az a tapasztalat, hogy a második gyermek előbb, többször, és hosszabban beteg. Ez érthető, hiszen ők a nagyobb testvértől már előbb megszerzik a fertőzéseket. Mivel az immunrendszer annál éretlenebb, minél kisebb a gyermek, ezért nehezebb megbirkóznia a problémával. Összességében a betegségek szempontjából az lenne a jó, ha a gyermekek minél később kerülnének közösségbe.
Mikor kell a hurutos betegségben antibiotikum?
Általában akkor, ha valamilyen szövődmény jelentkezik. A leggyakoribb szövődménye a náthának a fülgyulladás. Ilyenkor fájdalom, esetenként láz is jelentkezik. Láz nélküli fülfájdalom fájdalomcsillapító adása mellett általában egy-két nap alatt gyógyul. A lázzal járó, esetenként gennyes fülgyulladás kezelésére szükség lehet antibiotikumra. A hörgőgyulladás is gyakori szövődmény, de antibiotikumot nem igényel.
A sárga-zöld orrváladék esetén is csak akkor merül fel a gyógyszer szükségessége, ha a sűrű orrváladék egész nap folyamán fennáll, nem csak reggel, 10-14 napon át. Fontos tudni, hogy - bár elméletben lehetséges lenne-, de a gyakorlatban a tüdőgyulladás nem szövődménye a náthának. Nem kell attól tartani, hogy a hosszan tartó hurutos állapot tüdőgyulladást okoz.
A doktornő közösségi oldalán tette közzé válaszait, melyet minden aggódó szülő nevében köszönünk!