Az „anyukaagy” valós jelenség: bebizonyították, hogy terhesség után megváltozik a nők agya

Borítókép: Az „anyukaagy” valós jelenség: bebizonyították, hogy terhesség után megváltozik a nők agya Forrás: YuriArcursPeopleimages / Envato
Te is feledékenyebb, szétszórtabb vagy, mióta anya lettél, és úgy érzed, sokkal kevésbé tudod használni a fejed? Nem vagy egyedül, hiszen ezt rengeteg nő tapasztalja. Sokan ezt eddig a kialvatlanság és a plusz teendők számlájára írták, de nemrég tudományos vizsgálat is igazolta, hogy a gyermekvállalás megváltoztatja az anyák agyának szerkezetét és működését.

Míg régebben mindenre tűpontos memóriával rendelkeztem, a bankkártyaszámomtól kezdve a szomszéd névnapjáig mindent fejben tartottam, a multi-tasking pedig a lételemem volt, ma már, három gyerekkel és három császármetszéssel később gyakran úgy érzem, hogy az agyam legalább annyira leharcolt, mint a méhem. Az első terhességem alatt persze én is hallottam arról, hogy a babavárás elhomályosítja a tudatunkat, feledékenyebbé és érzékenyebbé tesz, de azt nem gondoltam volna, hogy fejben sosem leszek már olyan, mint régen. Pedig így van, a jelenségnek neve is van: ez a mommy brain, vagyis anyukaagy.

A tudósokat is régóta foglalkoztatja a téma, de eddig maximum terhesség előtt és után tudták vizsgálni az alanyokat, folyamatában nem térképezhették fel, hogy mi történik a nők agyával a várandósság alatt és után. Ehhez ugyanis olyan vállalkozó szellemű kismama kellett, aki terhessége közben is hajlandó volt MRI vizsgálatokra. A Kaliforniai Egyetem kognitív neurológusa, Elizabeth Chrastilon alávetette magát ennek a tudomány szolgálata érdekében, majd társszerzője is lett a kutatásnak. Összesen 26 alkalommal végeztek képalkotó eljárást nála, először három héttel a fogantatás előtt, utoljára pedig kisfia születése után két évvel, az eredmények pedig igazolták, amit eddig csak sejtettünk: a nők agyát megváltoztatja az anyaság.

Forrás: dionisioc1 / Envato
Az anyuka agy kialakulásának evolúciós okai vannak.

Így programozza át az agyunk magát az anyai szerepre

„Az anyai agy egy gondosan koreografált változáson megy keresztül a terhesség alatt, és végre képesek vagyunk mindezt valós időben megfigyelni” – mondta Emily Jacobs, a Kaliforniai Egyetem neurológusa a Nature Neuroscience folyóiratnak, amelyben először publikálták a tanulmányt. A vizsgálatok kimutatták, hogy a szürkeállomány térfogata átlagosan 4%-ot csökkent, emellett az agykéreg is vékonyodott, különösen azokon a területeken, amelyek a szociális kognitív funkciókhoz kapcsolódnak. A posztpartum időszakban ugyan valamelyest „visszanőtt” a szürkeállomány, ám nem érte el a terhesség előtti állapotát. Tehát ezek alapján kimondható, hogy az anyaságtól zsugorodik az agyunk, legalábbis a szürkeállomány. Érdekes, hogy a fehérállományban, amely az agyi régiók közötti információ-átvitelt szolgálja, azonban 10%-os növekedést mutattak ki.

A neurológusok szerint az agyi átrendeződés háttérében a terhesség alatt lejátszódó hormonális és fiziológiai változások állnak, az egész célja pedig az, hogy a nők fel tudjanak készülni gyermekük érkezésére és gondozására. Agyunk átalakítja magát, hogy mások (és saját) szükségletei helyett a babánkra tudjunk koncentrálni, gyakorlatilag minden mást alárendel ennek. Ez evolúciós szempontból persze zseniális húzás, de a modern világban, amikor az anyáknak már rengetegféle szerepben kell helytállniuk, okozhat kihívásokat.

Szeretnéd, hogy az agyad anyukaként is a topon legyen? A következő vitaminok sokat segíthetnek:

Mesélj, Anyukám podcastunkban őszintén és tabuk nélkül beszélgettünk a császármetszésről. Hallgasd meg itt!