A nők szívesebben és jobban alszanak kutyájukkal, mint saját párjukkal
A kutya az ember legjobb barátja, és ez még alvás közben is igaz a nők esetében. A statisztikák szerint a kutyatulajdonosok 55%-a alszik kedvencével. Kutatók 1000 nő alvását vizsgálták, és meglepő eredményre jutottak.
„Azt találtuk, hogy a nők általában jobb alvótársnak tartják a kutyákat, mint a macskákat és az emberi partnereket, és arról számolnak be, hogy kutyáik javítják az alvásminőségüket” – mondta a Healthline-nak Christy Hoffman állatviselkedés-kutató és a tanulmány vezető kutatója. Hoffman a lehetséges okokat is sorra vette.
Hasonló alvási mintázatok
A kutató azt találta, hogy a kutyák alvási szokásai jobban hasonlítanak az emberekéhez, mint a macskáké.
„A kutyák és a macskák közötti különbség nem meglepő, mivel a kutyák fő alvási periódusai általában jobban egybeesnek az emberekével, mint a macskáké" – mondta Hoffman.
„Az emberi alvópartnerekhez képest a kutyák jobban tudnak alkalmazkodni gazdájuk alvási ütemtervéhez. Nem ritka, hogy az emberek nagyon különböző időpontokban fekszenek le, és eltérő időpontokban ébrednek fel. A partnerek ütemtervének ilyen eltérései minden bizonnyal megzavarhatják az alvást. Előfordulhat, hogy a kutya-alvótársak könnyebben alkalmazkodnak gazdájuk időbeosztásához, mint az emberi partnerek.”
Nyugodtabban alszanak
Hoffman szerint a gazdáik ágyában alvó kutyák kevésbé zavarják őket az alvásban, mint az emberi partnerek és a macskák.
Azok a résztvevők, akik kutyával aludtak, arról számoltak be, hogy kedvencük az éjszaka nagy részét az ágyon töltötte, míg a macskával alvók azt mondták, hogy cicájuk kevesebb időt töltött mellettük.
„Ez azt sugallja, hogy a macskák nagyobb eséllyel zavarnak minket, mint a kutyák, amikor éjszaka fel- és leszállnak az ágyról. Ezenkívül azt tapasztaltuk, hogy a kutyatulajdonosok következetesebb lefekvési és ébredési időket tartottak be, mint a macskatulajdonosok, és hajlamosak voltak korábban lefeküdni és korábban kelni, mint a cicások” – mondta Hoffman.
Hozzáteszi, hogy ez a következetesség annak köszönhető, hogy a kutyáknak ébredés után ki kell menniük üríteni.
„A kutyatulajdonosok bizonyos előnyökhöz juthatnak a következetesebb alvási ütemterv betartásával. Korábbi kutatások szerint azok az emberek, akik betartják a szigorúbb alvási rutint, általában kevésbé álmosak napközben, és ritkábban számolnak be álmatlanságról” – mondta.
Biztonságérzetet adnak
A tanulmányból az is kiderült, hogy a kutyák magasabb pontszámot értek el a komfort és biztonság tekintetében, mint az emberi alvópartnerek és a macskák.
„Néhány kutyatulajdonos biztonságban érezheti magát azzal a tudattal, hogy kutyája figyelmezteti behatoló vagy egyéb vészhelyzet esetén; továbbá a kutyaugatás elriaszthatja a potenciális betolakodókat. Egy macska kevésbé valószínű, hogy felvállalja ezt a szerepet, és így nem biztos, hogy úgy nyújt pszichológiai kényelmet, ahogyan egy kutya” – magyarázta Hoffman.
Valójában a résztvevők a macskákat gyengébb komfort- és biztonságérzettel társították, mint az embereket és a kutyákat.
Tehát a kutya való az ágyba, a macska nem?
Bár a tanulmányban részt vevők nagy része arról számolt be, hogy kutyáik pozitív hatással voltak az alvásukra, Hoffman szerint sok különbség van az emberek és házi kedvenceik között, amelyek befolyásolhatják egymás alvását.
„Például egy kutya, aki hangosan horkol vagy a nyár közepén hőt sugároz, valószínűleg nem javítja az alvás minőségét. Másrészt egyes macskák viszont igen” – mondta.
Rámutat, hogy kutatása az egyének azon felfogásán alapult, hogy kedvenceik hogyan befolyásolják az alvásukat.
„Mivel gyakran tapasztalunk olyan zavarokat az alvásunkban, amelyekre másnap reggel nem emlékszünk, jó lenne, ha objektíven mérnénk, hogyan befolyásolják a kutyák és a macskák az emberi alvást.” – mondta.
Például megjegyzi, hogy a nyomon követett kutatások arra utalhatnak, hogy a kutyák felelősek bizonyos éjszakai ébredésekért, bár az emberek arról számolnak be, hogy kedvencük segít nekik jobban aludni.
„Ez nem feltétlenül érvényteleníti az egyének felfogását, és nem jelenti azt, hogy az embereknek nem szabad a kutyáikkal aludniuk. Például azt tapasztalhatjuk, hogy egy eb rövid ideig zavarokat okoz az éjszaka folyamán, de a gazdájuk nyugtalanabbul alszik el a kutyája nélkül, vagy hosszabb ideig tart elaludnia az éjszakai ébredés után, ha kedvence nincs vele” – mondta Hoffman.
Egyesek azért nem engedik fel a kutyákat az ágyba, mert baktériumokat hordoznak. A szakértők szerint azonban egy egészséges kutya nem jelent veszélyt az ágyban. Ha megfelelően oltott, élősködők ellen kezelt, nem beteg és tiszta, nincs mitől tartani. Innentől már csak egyéni preferencia, valaki felengedi-e kedvencét az ágyba.