Ha piros a babapopsi: nem csak a pelenka okozhatja!
Az enyhe pírtól a sebes, nedvedző foltokig
A babák bőre vékonyabb, puhább és magasabb pH-jú, mint a felnőtteké, éppen ezért sokkal érzékenyebb is. A kipirosodott fenék ugyan kellemetlen, de rendkívül gyakori jelenség, és pelenkás korban a legtöbb baba átesik rajta. Szerencsére megfelelő ápolással könnyen kordában tartható.
Bár a tünetek spektruma igen széles az enyhén irritált, kicsit kipirosodott popsitól a csúnyán kisebesedett, nedvedző foltokig, azok mindegyikének hátterében valamiféle gyulladás áll, ami lehet gombás, vírusos vagy bakteriális eredetű. Az első teendő, hogy megtaláljuk a kiváltó okot, majd azt követően a kezelésre koncentráljunk. Nem kell azonban egyedül megbirkóznunk a feladattal, mutassuk meg babánk kipirosodott popsiját a védőnőnknek, gyermekorvosunknak, súlyosabb esetben pedig bőrgyógyász szakembernek.
Miért piros a popsi? A gyulladás lehetséges okai
Pelenkakiütés
A piros popsit okozhatja pelenkakiütés, ami azért jöhet létre, mert valamilyen oknál fogva felbomlik az egyébként is érzékeny bababőr egyensúlya. Leggyakrabban a széklettel/vizelettel szennyezett pelenka és a kidörzsölődés együttese okozza. A baba finom bőre érzékenyen reagál a vizeletben, valamint a székletben lévő irritatív anyagokra és enzimekre. Ha a pelenka túl szoros, az még tovább ront a helyzeten, mert az egyébként is irritált bőrt könnyen kidörzsölheti, illetve akadályozza a szellőzését is. Kezdetben a tünetek egészen enyhék lehetnek, ám ha nem kezeljük megfelelően, könnyen kialakulhat gombás felülfertőzés.
Túl sok irritáló anyag
Az érzékeny bababőr pH-ja könnyen felborulhat és akárcsak az ekcémára, a popsikiütésre is igaz, hogy a nem megfelelően megválasztott tisztálkodó szerek (például az illatanyagokkal dúsított popsitörlők), a mosó- és öblítőszer súlyosbítják a tüneteket. A bababőr ápolásban alapszabály, hogy hipoallergén termékeket használjunk, melyek illat-, parabén- és vegyszermentesek!
Az Ecofamily kínálatában számos hipoallergén, gyermekeknek készült termékkel találkozhatsz, méghozzá a legkedvezőbb áron!
Táplálékallergia
Ha a baba ekcémára hajlamos, bőre fokozottan gyengéd ápolást igényel, ám a külső tényezőkön túl a gyulladást belobbanthatja az is, ha a kicsinek valamilyen táplálékallergiája van (a kettő – az ekcéma és az allergia – egymással szorosan összefüggő jelenség, amit érdemes alaposan kivizsgáltatni). Csecsemőknél gyakori a tejfehérje- vagy tejcukor-allergia, ilyen esetben pedig csakis a gyermekorvos által felírt speciális, ún. hipoallergén tápszer jöhet szóba. Hozzátáplálás elkezdésekor is érdemes nagyon óvatosnak lenni: egyszerre mindig csak egy új ételfélével kínáljuk a babát és legalább 2-3 hét teljen el, mire bevezetjük a következő újdonságot, mert a nem megfelelő étkezés is súlyosbíthatja a tüneteket.
Szájpenész
Gyulladt popsinál mindig gondolni kell a szájpenészre is: a gyermek szájában kialakuló gombás fertőzés ugyanis végigvonul az emésztőrendszeren és végül a pelenkában köt ki. Ilyenkor a szájban és a popsin levő fertőzést együtt kell kezelni!
Fogzás, betegségek
Fogzáskor, betegségek idején a gyermek egyébként is gyengébb immunrendszere jobban ki van téve a fertőzéseknek, így bőre is sérülékenyebbé válik, könnyen kialakulhat a popsikiütés. Tévhit, hogy közvetlenül maga a fogzás okoz kipirosodást a pelenkával fedett bőrterületeken. Ilyenkor amiatt alakul ki pelenkakiütés, mert a baba bőre érintkezik a pelenkában lévő széklettel és vizelettel – és ha a babának a fogzás miatt hasmenése van, ez növelheti a kipirosodás valószínűségét.
Hogyan kezeld, ha már piros?
A babapopsi kipirosodása rendkívül gyakori, és a legtöbb esetben megfelelő popsikenőcs segítségével kivédhető. Fontos, hogy a pisis/kakis pelenkát minél előbb kicseréld és minden tisztába tevéskor használj B5 provitamin tartalmú krémet, ami védőréteget képez a bőrön és támogatja a bőr természetes megújulási folyamatait. Ugyancsak a természet erejével dolgozik az aloe vera spray, amely kiváló gyulladáscsökkentő, hámosító hatásáról ismert és a bőrtápláló sheavaj.
Számos ilyen terméket találsz az Ecofamily kínálatában, méghozzá a legjobb áron!
Ha pár nap elteltével a bőrpír vagy kiütés a pelenkával fedett területen kívül terjed, a bőr kisebesedik és váladékozik, vagy a babának hőemelkedése van, az arra utalhat, hogy hogy fertőzés alakult ki. Gombafertőzés esetén a gyermekorvos ír fel általában valamilyen bóraxtartalmú krémet, csúnyább sebek jelentkezésekor, amikor már a hám is sérült, érdemes hámosítókat alkalmazni.
Ha folyamatosan gyulladással küzdötök, lehetséges, hogy már csak a bőrgyógyász által felírt szteroid tartalmú krémek segítenek (előtte azért mindenféleképpen érdemes a belső okot megkeresni, mert lehet, hogy valamiféle allergia okozza a visszatérő gyulladást). Ezek a szerek vékonyítják a bőrt, ezért használatuk abbahagyását követően gondosan ápolni kell azt.