Aggódsz, hogy gyermeked hogyan fogadja az ovi- vagy sulikezdést? Ezekkel a szuper trükkökkel segíthetsz neki!
Tisztán emlékszem arra az időszakra, amikor az ovi véget ért, és egy szuper vakáció után, izgatottan, mégis görcsbe szorult gyomorral ültem az iskolapadban, és vártam, hogy mi fog történni. Új társaságba és új szabályok közé becsöppenni, megtanulni alkalmazkodni és helyt állni sokszor még nekünk, felnőtteknek is komoly nehézségekkel jár, elég ha például a munkahelyváltásra gondolunk. Ezért is különösen fontos, hogy figyeljünk a gyerekekre, és gondos felkészítés előzze meg a beilleszkedési folyamatot.
Mire figyelj?
Először is: zárjátok le méltóképpen a nyarat. A rengeteg élmény és kaland hirtelen véget ér, ezért erős lehet a váltás, úgyhogy mielőtt elindul a tanítási félév, tűzzetek ki egy konkrét időpontot és programot augusztusban, amikor egy igazán emlékezetes programmal búcsúzhattok el a nyártól. Legyen az egy közös családi strandolás, kirándulás vagy sütögetés, érezzétek jól magatok, és engedjétek el a stresszes feladatokat egy napra!
Fokozatosan változtassatok a napirenden!
Nyáron hajlamosak vagyunk több mindent megengedni a gyerekeknek, ez vonatkozik a késői lefekvésre, amely rögtön magával hozza, hogy később is kelnek majd másnap. Pár héttel a szeptemberi kezdés előtt viszont érdemes rövidíteni az estéket, időben ágyba fektetni a gyerekeket, így fokozatosan hozzászokhatnak a koránkeléshez is. Ha nincs meg a kellő átmenet a két időszak között, az nehezítheti az intézménybe szokást is.
Lelkileg is készítsd fel a gyereket a változásra!
Az alváson és a fizikai átálláson túl fontos a lelki folyamatok egyensúlyban tartása is. Beszélgessetek minél többet az elkövetkező időszakról, főleg ha a gyerek nem a megszokott környezetbe tér vissza, hanem egy új közegbe kerül éppen. Akár el is sétálhattok az új óvoda vagy iskola felé, hogy jobban megismerhessétek a környéket, és játékosan meséld el gyermekednek, hogy mikkel fog telni a napja szeptembertől. Ha úgy érzed, hogy szorong vagy fél az ismeretlentől, próbáld meg megnyugtatni saját személyes pozitív emlékeiddel azzal kapcsolatban, hogy te hogyan élted át ezt az időszakot. A gyerekek imádják ezeket a történeteket, szeretnének hasonlítani a szüleikre, ezáltal sokkal bátrabbnak érezhetik magukat.