Amikor a baba ellenáll: a szopási sztrájkról
Arról a helyzetről van szó, amikor egy szoptatott csecsemő hirtelen, látszólag bármiféle ok nélkül korlátozza vagy teljesen elutasítja a szoptatást, bár korábban semmi gondja nem volt az anyamellel. Ilyenkor általában idegesen viselkedik, hátrafeszíti magát, esetleg sír, ellökheti, rángathatja vagy ütögetheti a mellet, vagy egyszerűen csak elfordul tőle. Az azonnali – és hibás – szülői reakció ilyenkor sokszor az, hogy a baba valószínűleg nem akar többet szopni, és így, radikális gyorsasággal választja le magát az anyáról. A szopási sztrájk azonban általában csak átmeneti hiba a rendszerben, amit könnyű orvosolni, és számos különféle oka lehet.
Lássuk, mikről lehet szó, amik akadályozzák a harmonikus etetést!
Betegség vagy egyéb orvosi probléma: A babádnak lehet refluxa, megfázhatott, fájhat a torka, a foga vagy a hasa, és ilyenkor nem biztos, hogy komfortosan érzi magát szoptatás közben.
Az anya étrendjének vagy illatának változása: Elriaszthatja az anyamellről a babát, ha olyasmit eszel, ami megváltoztatja a tejed ízét vagy illatát. De előfordulhat, hogy egy új testápoló, dezodor vagy tusfürdő lépi át az ingerküszöbét.
Fájdalom vagy diszkomfortérzés: Ha a csecsemőnek fáj a szája (például a fogzás miatt), fülfertőzése van, vagy valamilyen fizikai kellemetlenség bántja, reagálhat úgy, hogy elutasítja a szopást.
Stressz vagy egyéb zavaró tényezők: A környezet hirtelen zajosabbá, ijesztőbbé, stresszesebbé válása – lehet az egy hirtelen mozdulat, hangos kiáltás, vagy tüsszentés is – szintén okozhatja a babádnál a furcsa reakciót.
Kellemetlen szoptatási élmények: Olyasmikre kell itt gondolnod, mint az erősebb tejleadó reflex: ilyenkor a tej túl gyorsan spriccel, ami megijeszti a csecsemőt. De akár fordítva is lehet: az is rossz neki, ha túl nehéz a tejhez hozzájutnia.
Lecsökkent tejmennyiség. Sajnos ez is előfordul. De nem gyakori.
Mit tehet ilyenkor egy kétségbeesett anya?
Türelem! Ez talán a legfontosabb. Támogasd a babádat igazi szeretettel, ne erőltesd a szoptatást, mert az sokszor csak ront a helyzeten, és vésd az eszedbe: a szopási sztrájk általában rövid ideig tart, és magától megoldódik.
Próbáld a gyereket nyugodt környezetben szoptatni! Csökkentsd a zavaró tényezőket, például kapcsold le a tévét, a YouTube-ot, és keress magatoknak egy csendes szobát.
Próbáld meg a babát más szoptatási pozíciókban megetetni! Néha egy egyszerű pozícióváltás is végleges megoldást jelenthet.
Szoptass alvás közben! Gyakran a csecsemők könnyebben szopnak álmukban vagy félig alvó állapotban. A szundi csodákat tehet.
Keresd meg az okot! Ha a sztrájk tartósnak tűnik, és nem találsz egyértelmű okot, akkor érdemes konzultálni egy gyermekorvossal vagy szoptatási tanácsadóval, hogy kizárhassák az egészségügyi problémákat.
A szopási sztrájk gyakori jelenség, és általában néhány nap vagy hét alatt megoldódik. Ne add fel, járjatok inkább utána, mi állhat a nyugtalanító jelenség hátterében.