Kis gyerek, kis gond, nagy gyerek, nagy gond: 5 tipp, hogy könnyebben szót érts a tinédzser gyermekeddel!

Borítókép: Kis gyerek, kis gond, nagy gyerek, nagy gond: 5 tipp, hogy könnyebben szót érts a tinédzser gyermekeddel! Forrás: Getty Images / Tom Werner
Szülőként biztosan te is találkoztál már a „kis gyerek, kis gond, nagy gyerek, nagy gond” mondással, amellyel tényleg csak azok tudnak igazán azonosulni, akiknek tinédzser gyermeke van. A feladat nem könnyű: úgy terelgetni gyermekünket az úton, hogy mindig biztos támaszt nyújtsunk neki, és közben gyermekünk se érezze úgy, hogy az agyára megyünk.

Bár elsőre a kisgyerekes lét tűnik nehezebbnek, de az egyértelmű különbség egy kisgyermek és egy tinédzser nevelése között, hogy ahogy a gyermekünk egyre nagyobb és függetlenebb lesz, nekünk, szülőknek is ki kell engedni a kezünkből a gyeplőt. Egy kisgyereknek megtaníthatjuk és elmondhatjuk, hogy mit ne csináljon, de egy önállósodásra vágyó tinédzser életét már sokkal nehezebben tudjuk befolyásolni úgy, hogy azt ne érezze zavarónak.

A törődés hiánya komoly problémákhoz vezethet

„Mi volt az iskolában? Semmi. Minden ok. Minden rendben? Persze.” Neked is ismerősek ezen a mondatok? Szülőként igen komoly próbatétel elé állít minket az élet azzal, hogy gyermekünk tisztában legyen azzal, hogy bármit elmondhat nekünk. Pedig a szülőktől kapott szociális és érzelmi támogatás felbecsülhetetlen értékkel bír a gyermekek életében.

Azok a gyerekek ugyanis, akik nem kapnak megfelelő támogatást szüleiktől, elhanyagolva érzik magunkat, szoronganak, mely depressziós tünetekhez, étkezési zavarhoz, sőt akár alvási problémákhoz is vezethet. Nem is beszélve az olyan súlyos esetekről, amikor a gyerek elhallgatja, hogy társai bántják az iskolában, ezért még az öngyilkosság gondolata is megfordulhat a fejében.

Ne csak felületesen legyél jelen a gyermeked életében

Manapság már annyiféle inger ér minket, és annyi helyről kapjuk az információt, hogy szinte csak kapkodjuk a fejünket a sok tennivaló közben. Egy tinédzser esetében – tévesen – gondolhatjuk azt, hogy már nem igényel annyi figyelmet tőlünk, mint egy kisgyermek, pedig nekik is kiemelten fontos, hogy érezzék, figyelünk rájuk, és fontos számunkra, hogy mi történik velük.

A megoldás kulcsa talán abban rejlik, hogy ne próbáljuk ráerőltetni magunkat gyermekünkre, ne faggassuk arról, hogy mi történik velük, mit éreznek, hanem már kiskoruktól fogva törekedjünk olyan kapcsolatot kialakítani velük, hogy érezzék, bármikor számíthatnak ránk. Így nem kell aggódnunk azon, hogy ha bármilyen kételyük vagy nehézségük támad, esetleg csak egy kis plusz törődésre vágynak, nem mi leszünk az elsők, akikhez fordulnak majd.

Forrás: Pexels / Julia M Cameron
A tinédzserek a sulis feladatokon túl az élet több területén is kihívásokkal küzdenek

Kommunikáljatok egymással!

Biztosan te is emlékszel arra, milyen nehéz volt helytállni úgy az iskolában, hogy az ember ne érezze kirekesztve magát. Manapság már bárki az online tér álcája mögé bújhat, így a bullying kérdése sosem volt ennyire fenyegető, főképp ebben az életkorban. Egy tinédzsernek nem csak az iskolai kötelezettségekkel kell szembenéznie, a szüleinek és a barátainak is szeretne megfelelni, amely sokszor egyáltalán nem könnyű, és ütközik egymással.

A tizenéves gyerekek egyre inkább önállóságra vágynak, szeretnék megismerni, hogy kik ők valójában, mit várnak el az élettől. Szülőként viszont úgy kell segítenünk őket ezen az úton, hogy nem vesszük ki a kezükből a döntés lehetőségétét, hagyjuk őket elesni is néha, de mindig legyünk ott, ha segítség kell a továbblépésben. Szülőként tanácsokkal segíthetjük gyermekeinket, melyet a gyerekek sokszor főnökösödésnek értelmezhetnek, ezért rengeteg dolog múlik a megfelelő kommunikáción.

Ha kíváncsi vagy rá, hogyan alakíthatsz ki igazán bizalmi kapcsolatot a tinédzser gyermekeddel, nézd végig a tanácsainkat a galériában!