A vicces szülő a jó szülő? Egy új tanulmány szerint igen
Bár a gyereknevelés a világ egyik legkomolyabb feladata, bizony jó adag komolytalanságra is szükség van hozzá, ha ép ésszel – és lehetőleg minél kevesebb veszekedéssel – át akarjuk vészelni az olyan kihívásokat, mint a gyermekágyas időszak, a dackorszak vagy a tinikor. Nemcsak vidámabb, de könnyebb is lesz az életünk, ha megtanulunk nevetni és nevetést csempészni a mindennapokba. A nevetésnek ugyanis számos pozitív hatása van mentális és fizikai állapotunkra is.
Egy 2019-ben közölt tanulmány szerint például a pozitív gondolkodás és a rendszeres nevetés 11-15 százalékkal meghosszabbíthatja az életünket. Más kutatások pedig kimutatták, hogy a nevetés számottevően csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, sőt a cukorbetegség esélyét is. Nevetés közben ugyanis katekolamin és endorfin hormonok termelődnek a testünkben, amelyek fokozzák az éberséget és a motiváltságot, csökkentik a fájdalomérzetet és a stresszt, erősítik az immunrendszert, továbbá késleltetik az öregedési folyamatokat.
Azzal kapcsolatban viszont eddig nem készült kutatás, hogy a humor és viccelődés milyen hatással van a szülő-gyerek kapcsolatra. A Pennsylvania Állami Egyetem azonban elkezdte feltárni ezt a területet is: 312 fő bevonásával vizsgálták, hogy vajon a humortól jobb szülők leszünk-e, a válaszokból pedig egyértelműen az rajzolódott ki, hogy igen. A megkérdezettek több mint felét humoros szülők nevelték, és 72 százalékuk azt mondta, hogy ennek köszönhetően nemcsak gyerekkorukban, de később is szorosabb a kapcsolatuk velük. Egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy a humor remek eszköz a gyereknevelésben, és maguk is alkalmazzák, illetve tervezik alkalmazni saját gyereküknél. Ezzel szemben azok közül, akiket viccmentesen neveltek, mindössze 3 százalék vallotta, hogy jó a kapcsolata a szüleivel.