Tényleg létezik olyan, hogy depressziós kutya? Megmagyarázza a szakértő
A címben feltett kérdésre a válasz a következő: a szakirodalom szerint nem létezik depresszió a kutyáknál, a szakértők inkább viselkedési zavaroknak nevezik az olykor emberi depresszióhoz tényleg hasonló állapotot.
A viselkedési zavarok okai:
A viselkedési zavarok tünetei mögött általában valamiféle betegség áll. Ilyen egészségügyi problémák lehetnek a cukorbetegség-, a csípő diszplázia-, a Lyme-kór-, a májelégtelenség-, vagy valamiféle ételallergia kialakulása. Ha a kutyádon bármiféle viselkedésbeli változást látsz, akkor első dolgod legyen felkeresni egy lelkiismeretes állatorvost, aki alaposan kivizsgálja a kedvencedet.
Az árulkodó viselkedési zavarok a következők lehetnek:
- levertség
- fáradékonyság
- étvágytalanság
- érdeklődés elvesztése
- félelemi viselkedés megjelenése a kutya számára ismerős személyekkel szemben
- testrészek (pl. mancs) erőteljes nyalogatása
- fokozott vokalizáció
- elbújás, védett hely felkeresése
Ha szerencsés vagy, akkor az állatorvos nem talál semmiféle szervi elváltozást, és kizárhatod a fizikai gondokat. Ennek ellenére nem maradhatsz tétlen, hiszen lelkiismeretes gazdi lévén fontos, hogy megszüntesd kutyád hangulatváltozását.
A viselkedési zavarok kezelése:
Az első lépés, hogy gondold végig, hogy nem történt-e az elmúlt időszakban olyan esemény, amely igencsak megboríthatta a kutyád megszokott napi ritmusát. A kutyák szeretik, ha tudják, hogy mire számíthatnak, így a szokások felborulása is vezethet levertséghez. Ilyen nem várt esemény lehet például egy költözés, szakítás, válás, kevesebb mozgási lehetőség (egy hideg tél, vagy egy sérülés bekövetkezése miatt.) Egyes kutatók szerint a kevesebb napfény is okozhat viselkedésbeli változásokat.
A következő legfontosabb teendő, hogy a kutyád ismét a megszokott napi ritmus szerint élhesse életét. A séták alkalmával érje a kutyát sok olyan inger, ami kedvezően hat rá. Találj ki közös programokat a kedvenceddel, próbálj ki új kutyás sportágakat. Az otthon eltöltött időszakot is izgalmasabbá teheted: biztosíts a kutyus számára interaktív játékokat (pl. KONG), akár akkor is, amikor nem vagy vele otthon.
Ha úgy gondolod, hogy a fent említett változtatások nem elegek, akkor akár természetes szorongáscsökkentőket (pl. Serena cseppek) is megtámogathatod a rehabilitációt. Az antidepresszánsok (pl. Xanax, Prozac) kipróbálása a másik megoldás, azonban a szakértők egyetértenek abban, hogy ezeknek a szereknek a használata csak a végső megoldás legyen, hiszen hasonlóan az embereknél alkalmazott terápiákhoz, a gyógyszerek több mellékhatását is megfigyelték az állatokon is. Ezek például az ingerlékenység, álmatlanság, agresszív viselkedés, roham.
Ezeket a tanácsokat mindenképp érdemes figyelembe venned, ha azt szeretnéd, minél haramabb visszarázódjon a kutyád a megszokott kerékvágásba!
Pörgesd végig a galériát, ha szeretnél egy jót nevetni: