Pihenés, mozgás, vitaminok – 5+1 tipp, hogy a gyerek ne essen ki az oviból és a suliból
Egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás
Nem győzhetjük hangsúlyozni az egészséges ételek, minél több zöldség és gyümölcs fogyasztását, hisz ezzel a gyerekek immunrendszerét természetes módon tudjuk erősíteni. A helyzetet nehezíti, hogy sajnos az oviban és suliban nem igazán tudjuk nyomon követni, hogy mennyit eszik a gyerek, ezért is különösen fontos, hogy milyen ételeket kap otthon. Ha gyermeked amúgy sem rajong a zöldségekért és gyümölcsökért, vess be olyan recepteket, amelyek elrejtik azokat, mint például a zöldségfasírt, a gyümölcs turmix vagy a smoothiek. A kiegyensúlyozott táplálkozáshoz, a megfelelő vízfogyasztás is hozzátartozik, ügyelj arra, hogy gyermeked eleget igyon napközben. Segíthet, ha a gyermeked kulacsból iszik, mert azzal pontosan követheted, hogy mennyi vizet fogyasztott.
Immunerősítő vitaminok
A természetes immunerősítésen túl, nem árt néha bevetned egy-két erősebb segítséget is szervezetünk felturbózásának érdekében. A C-és a D-vitamin az alap vitaminszükséglet része, amelyeket tabletták vagy gumivitamin formájában adhatsz a gyerekeknek, de a multivitaminnal sem lőhetsz mellé.
Friss levegő és mozgás
Gondolj csak bele, bár az oviban még kimennek az udvarra játszani, az iskolában egyre kevesebb időt töltenek a szabad levegőn, így különösen fontos, hogy iskola/óvoda után, főleg amíg ilyen jó az idő, a gyerek minél többet legyen kint a szabadban. Menjetek el a játszótérre, esetleg biciklizni vagy sétálni a környéken. Hétvégén pedig jó program lehet egy közös családi kirándulás, amikor mindenki kiengedheti a fáradt gőzt, ezáltal új helyeket ismerhettek meg és még mozogtok is!
Lelki egyensúly megteremtése
Az olyan családi programok, mint egy közös kirándulás, nemcsak a mozgás miatt különösen fontosak, hanem a gyermek lelki egyensúlyának megteremtéséhez is nagy mértékben hozzájárulnak. Ahogy a gyermekek közösségbe kerülnek, egyre több stressz és elvárás nehezedik rájuk, amely túlterheltséghez és szorongáshoz vezethet. Beszélgessetek sokat, menjetek el mozizni vagy szervezzetek olyan közös programokat, amelyeket kifejezetten a gyerekek szeretnének.
Pihentető alvás
Az izgalmas programok után viszont különösen fontos, hogy a gyerekek eleget pihenjenek, és a szervezetük megfelelő mennyiségű alváshoz jusson. 3 és 5 éves kor között egy kisgyereknek még 11-13 óra, 12 éves korig pedig 10-11 óra alvásra lehet szüksége. Hétvégén ebéd után iktassatok be egy kis csendes pihenőt, és még abban az esetben is, ha a gyerek nem minden esetben hajlandó aludni, fontos, hogy csendben, nyugodtan töltse azt a pár órát.
Készülj fel a téli időszakra és gondoskodj a megfelelő higiéniáról!
Kisebb gyerekek esetében próbáld meg minél többször hangsúlyozni a kézmosás fontosságát, hiszen az elsőszámú baci- és vírusforrás sok esetben a saját kezük. Ahogy egyre inkább közeledik az ősz, majd a tél, otthon is készüljetek fel a betegségek megelőzésére. Gondoskodj a megfelelő párásításról, és lassan érdemes elővenni az inhalátort is, mely nemcsak a felsőlégúti megbetegedések kezelésére, de megelőzésére is szuperül bevethető.