5 tipp, hogy megfelelően gondoskodj kisbabád bőréről és szájhigiéniájáról akár a 0. perctől kezdve
Az újszülöttek és a csecsemők bőre különösen érzékeny, hiszen bőrük felső hámrétege jóval vékonyabb és gyengébb, mint a felnőtteké, és nem rendelkezik az olyan védekező mechanizmusokkal, amelyek megóvják a szennyeződésektől, a baktériumoktól és a különböző fertőzésektől.
Érzékeny bőr, szakértő gondoskodás
A csecsemők bőre érzékenységénél fogva sokkal sérülékenyebb az olyan külső hatásokkal szemben, mint a túl hideg időjárás vagy az UV-sugárzás, és mivel nagyobb a vízveszteségre való hajlamuk, bőrük is sokkal hamarabb kiszáradhat, mint a felnőttek bőre.
A Ziaja nem csak a kismamák érzékeny bőréhez, hanem az újszülöttek, csecsemők, és kisgyermekek különleges igényeihez igazodva alkotta meg bőrápoló termékeit, melyekkel védelmet nyújtanak a külső tényezőkkel szemben, gyengéden táplálják a bőrt és védik a kiszáradástól.
Nem kell aggódnod a koszmó miatt
A közhiedelemmel ellentétben a koszmó esetében ugyanis abszolút nem egy orvosi, hanem egy esztétikai problémáról beszélhetünk, mely a babáknál igen gyakori. Általában három hónapos korukban jelenik meg a fejbőrön, a bőrszárazság okozta faggyútúltermelés hatására, és fontos tudni, hogy nem viszket, viszont a hámló hámréteggel együtt zsíros pikkelyeket képez a babák bőrén.
A koszmó leggyakrabban az anya hormonjai miatt jön létre, de az is előfordulhat, hogy a gyermeked szervezetében élesztőgombák vannak jelen. Ha már kialakultak a jellegzetes pikkelyek a fejbőrön, különböző olajokkal, mint például a Ziaja csecsemő- és gyermek bőrápoló olajjal tudod kíméletesen eltávolítani, de a megelőzés érdekében ajánlott olyan speciális erre a célra szolgáló finom termékeket használni, mint például a Ziaja krémes fürdető olaj koszmóra.
A pelenkakiütésre is van megoldás
A babák bőrének megfelelő hidratálása mellett érdemes kiemelt figyelmet fordítanod a pelenkázás során is a megfelelő termékek használatára. A Ziaja baba bőrvédő popsikrémje a cink-oxid hatóanyagának köszönhetően már újszülött korban is megakadályozza a fenék területén jelentkező kiütések kialakulását, segít megelőzni a kidörzsölődést és nyugtatja a piros és irritált bőrt.
Hogyan tehetsz meg mindent kisbabád bőrének egészségéért?
Nem kötelező a mindennapos fürdetés
Bár korábban a szakemberek azt javasolták a szülők számára, hogy minden nap fürdessék meg a picit, az utóbbi időben egyre elterjedtebb az a nézet, hogy a túl gyakori, akár naponta többszöri mosdatás többet árt, mint használ. Ennek legfőbb oka, hogy túl sok víz miatt a kisbabák bőre nagyon könnyen kiszáradhat, így életük első hónapjaiban, hacsak nem történt „pelus-baki”, és nem maszatolta össze magát az étkezések közben, nem kell ragaszkodnod a mindennapos pancsoláshoz, és elég 1-2 naponta megfürdetned kisbabádat.
Kerüld a szivacsok és mosdókendők használatát
A legjobb megoldás, ha tiszta kézzel és vízzel mosod át babád bőrét, a szivacsok és mosdókendők ugyanis tökéletes környezetet biztosítanak mind a gombák, mind a baktériumok számára.
Fontos a megfelelő hőmérséklet
A fürdővíz megfelelő hőmérséklete sok szülőnek okozhat fejtörést, de ma már akár vízben használható hőmérővel is ellenőrizheted a tökéletes hőfokot. Ha pedig inkább a nagyi módszerében hiszel, kézfejeddel vagy csuklóddal könnyen ellenőrizheted, hogy megfelelő hőmérsékletű-e a fürdővíz, mely ideális esetben 35-37 �C körül mozog.
Hagyd lélegezni a baba bőrét
A kisbabák öltöztetését tekintve érdemes kerülnöd minden olyan ruhadarabot, amelyek bőr irritációt okozhatnak, mint például a szúrós érzetet keltő gyapjúszövetek vagy a túlzottan szintetikus és szoros ruhák, melyek nem hagyják kisbabád bőrét lélegezni.
Gondoskodj a megfelelő bőrápoló termékekről
Ahogy telnek az évek, legyen szó kezdetben a pelenkázásról és fürdetésről, majd később a gyermekek megfelelő szájápolásáról, a Ziaja termékei szakértői ápolást nyújtanak, hiszen természetes és bőrbarát alapanyagokból készülnek, melyek nem csak nyugtatják, hanem táplálják és hidratálják is a gyermekek szuper érzékeny bőrét.
Szakértőt is megkérdeztünk a témában
A kismamák bőrével kapcsolatos változásokról dr. Fazekas László bőrgyógyász-kozmetológus és gyermekbőrgyógyász szakorvost kérdeztük meg a Medicare - V23 Magánklinikától.
– Milyen meghatározó pillanatai lehetnek a csecsemők bőrápolásának a születést követő közvetlen időszakban (napokban-hetekben)? Vannak úgynevezett kőbe vésett aranyszabályok erre az időszakra vonatkozóan?
– Kifejezett aranyszabály nincsen, a józan ész vezéreljen minket az ápolásnál. Rövid ideig, testhőmérsékletű vízzel való fürdetés, melyet elég 2-3 naponta elvégezni. A pelenkás terület szárazon és tisztán tartása, gyakori pelenkacsere. Ha megjelenik bármiféle bőrtünet, először legyünk türelmesek, gyakran az anyai hormonhatás illetve a faggyúmirigyek és verejtékmirigyek éretlensége az ok, de később egyensúlyba kerül a bőr.
– Hogyan kerülhetjük el a gyermek bőrének irritációját, amit a pelenkák okozhatnak? Mire érdemes ügyelni a pelenkázás során?
– A pelenkák esetén az elsődleges szempont a jó nedvszívó képesség és emellett a bőrbarát
kialakítás. Ne legyen túl szorosan rögzítve, legyen a derékrésznél szélesebb rugalmas kialakítású. Az egyik leggyakoribb hiba a szoros pelenkázás mellett a túl nedves popsitörlő használata, mert ezek szintén fokozzák a gombás vagy irritatív folyamatok kialakulásának esélyét.
– Hogyan óvhatjuk meg a gyermekek érzékeny bőrét a hőmérséklet és a külső környezet okozta negatív hatásoktól?
– A hőmérsékletben való nagy eltérések próbára teszik a bőrbarriert. A mostani időszakban a szellőzést biztosító anyagú és szabású, de réteges, és jól szigetelő ruházat megválasztása kiemelten fontos. Itt is lényeges, hogy legyen száraz a bőr, például az arcbőr esetében is, hiszen az erősebb szél könnyen kiszáríthat és ekcémát okozhat főleg egy fogzási időszakban. A levegő páratartalma nem csak a légutak, hanem a bőr szempontjából is fontos, legalább 5-10%-al próbáljuk megemelni az otthoni páratartalmat fűtésszezonban.
– Mire kell ügyelnünk a gyermekek fogápolása terén a fogváltást megelőző időszakban?
– Bár nem vagyok fogorvos, de a fogak kapcsán a legfontosabb a mechanikai tisztítás, és hogy ez minél hamarabb a kisgyermek napi rutinja részévé váljon. Különösen magasabb szénhidráttartalmú étel fogyasztását követően fontos, hogy ne hagyjuk órákig tisztítás nélkül a fogakat. Ha nincs a közelben fogkefe, egy-két gerezd alma elfogyasztása is sokat tud segíteni. Lefekvés előtt, ha lehet csak vizet fogyasszon a gyermek.