Íme a legjobb és a legrosszabb alvópózok: az elhízást is elősegíti, ha így alszol!
Bár úgy tűnik, hogy alvás közben nem aktív a testünk, nem kevés folyamat zajlik ilyenkor a szervezetünkben. Az agyunk például eltárolja az új, szükségesnek ítélt információkat, a többit „leselejtezi“, az idegsejtek kommunikálnak és újraszerveződnek, és persze az energiaraktáraink is feltöltődnek – legalábbis ideális esetben. Alvásra ezenkívül a sejtek, izmok és szervek regenerációja miatt is szükség van, hiszen ez is szundizás közben játszódik le. Mindezek mellett pedig számos hormon termelődik az éjszakai pihenésünk alatt. Szóval miközben azt hisszük, hogy szervezetünk kikapcsol, nagyon is munkában van: azon dolgozik, hogy feltöltődve, kipihenten, az előző napi negatív hatásokat magunk mögött hagyva ébredjünk.
Mindez pedig csak akkor lehetséges, ha megfelelő körülményeket tudunk biztosítani az alvásunkhoz. Anyaként persze ez nem könnyű, hiszen rengetegszer kell felkelnünk a kisbabánkhoz, sőt még később is, ha szomjasak, pisilniük kell, rosszat álmodtak vagy csak az éjszaka közepén jut eszükbe megkérdezni, hogy a dinók mégis miért haltak ki (megtörtént eset). Ha pedig kivételesen át is aludhatnánk az éjszakát, akkor is gyakran lecsípünk belőle, hogy bepótoljuk a feladatainkat, esetleg sportolni tudjunk. Magam is egy kezemen meg tudom számolni, hogy az elmúlt 6 évben hányszor aludtam legalább 8 órát zavartalanul.
De éppen ezért fontos, hogy a rendelkezésre álló időből a lehető legjobbat hozzuk ki, mert nemcsak az alvás hossza, hanem minősége is nagyon sokat számít. A nem megfelelő alvásnak ugyanis rengeteg negatív következménye lehet az idő előtti öregedéstől kezdve a memóriazavarokon át az elhízásig. Az alvásminőséget pedig a komfortos párnán és ágymatracon túl nagyban meghatározza a testhelyzetünk is.