Minden, amit tudnod kell a szamárköhögésről: intő jelek, amelyek nem szimpla megfázásra utalnak

Borítókép: Minden, amit tudnod kell a szamárköhögésről: intő jelek, amelyek nem szimpla megfázásra utalnak Forrás: Pexels / Andrea Piacquadio
Az utóbbi időben egyre több helyen olvashattunk és hallhattunk arról, hogy hazánkban is vészesen terjed a szamárköhögéssel való megbetegedések száma. A betegség lefolyása ugyan változó súlyosságú lehet, a szamárköhögés valós veszélyt jelent a kisgyermekre és csecsemőkre, illetve a terhes nőkre nézve.

A koronavírus-járvány megjelenése óta sajnos extrán érzékenyek vagyunk arra, ha egy betegség hirtelen terjedésnek indul a közeli országokban vagy akár hazánkban. A szamárköhögés ugyan nem újkeletű dolog, de az utóbbi időben a magas esetszám miatt komoly riadalmat okozott a kisgyermekes családok körében.

Hogyan fertőz a szamárköhögés?

A szamárköhögés kizárólag emberek között, cseppfertőzés után terjed. A betegség nagyon fertőző, a tünetek megjelenése után a beteg akár egy hónapig is fertőzhet. A szamárköhögést okozó kórokozó köhögéssel és légúti váladékkal terjed.

Hogyan védekezhetünk a szamárköhögés ellen?

Hazánkban szerencsére a kórokozó elleni védőoltás már régóta a kötelező oltások közé tartozik, így a gyermekek csecsemőkoruktól kezdve, 2, 3, 4 és 18 hónapos korukban is oltást kapnak, amelyet 6 éves korban emlékeztető vakcinával ismételnek. Mivel a betegség csecsemő- és gyermekkorban akár halált is okozhat, a védőoltásokra a folyamatos védelem kialakítása miatt van szükség, hiszen sajnos egyetlen védőoltás sem nyújt egész életre szóló védelmet a betegség ellen. Ahogy az sem, ha már esetleg átestünk korábban a szamárköhögésen.

Forrás: Unsplash / Freestocks
A szamárköhögés komoly veszélyt jelenthet a magzatra nézve.

Főképp a csecsemőkre és gyerekekre nézve veszélyes, de felnőttkorban is elkaphatjuk

A betegséget a felnőttek is elkaphatják, súlyossága általában az adott személy oltási státuszától és az immunrendszeréről függ. Ezért a felnőtteknek is érdemes megfontolni a védőoltás szükségességét, kiemelten azoknak, akik rendszeresen csecsemőkkel és kisgyermekekkel foglalkoznak, illetve gyerekvállalás vagy szülés előtt állnak.

Hogy milyen tüneteket okozhat a gyerekek esetében a szamárköhögés és hogyan kezelhetjük a betegséget? Nézd végig a galériában!