A lány, aki évekig rákosnak tettette magát, és milliókat keresett vele – A Netflix igaz történeten alapuló sorozata mindenkit sokkolt

A története azonban teljes kitaláció volt, és mire lelepleződött, már milliókat keresett a megtévesztésével. A sorozat ezt a botrányt mutatja be, de nem minden részletet követ szigorúan a valóságban.
Az Almaecet már az első jeleneteiben világossá teszi, hogy amit látunk, az a megtörtént események fikciós feldolgozása. Kaitlyn Dever, aki Belle Gibsont alakítja, a kamerába nézve kijelenti:
Majd egy pillanatra elfordul, és morogva hozzáteszi:

Ezzel a bevezetővel a készítők egyértelművé teszik, hogy a sorozat ugyan valós alapokon nyugszik, de nem minden jelenete szó szerint igaz. Az Almaecet az igazság és a manipuláció határán egyensúlyoz – pont úgy, ahogyan Gibson tette az egész pályafutása alatt.
A nagy átverés: Belle Gibson felemelkedése és bukása
A 2010-es évek elején Belle Gibson az Instagramon vált ismertté, ahol azt állította, hogy végzetes agydaganattal diagnosztizálták, de a hagyományos orvosi kezeléseket elutasítva, kizárólag egészséges életmóddal és alternatív gyógymódokkal gyógyult meg. Ezzel több millió követőt szerzett, majd az alábbi üzleteket építette fel:
•The Whole Pantry– egy életmód- és receptalkalmazás, amelyet az Apple is támogatott,
•Egy bestseller szakácskönyv– amelyet a Penguin kiadó adott ki,
•Jótékonysági ígéretek– azt állította, hogy bevételeinek jelentős részét rászorulóknak adományozza.
A probléma? Gibson soha nem volt rákos.A jótékonysági adományai is kitalációk voltak – a beígért több százezer dollár helyett mindössze 7000 dollárt utalt el alapítványoknak. Az igazságra 2015-ben derült fény, amikor újságírók elkezdték vizsgálni az állításait. Az országos botránnyá dagadt ügyben nemcsak az volt a megdöbbentő, hogy valaki képes volt ennyi embert átverni, hanem az is, hogy sok követője valódi betegek voltak, akik miatta mondtak le a hagyományos kezelésekről – végzetes következményekkel.
Meddig terjedhet a fikció?
A sorozat Beau Donelly és Nick Toscano újságírók The Woman Who Fooled The World című könyvén alapul, amely részletesen feltárta Belle Gibson átverését. A Netflix azonban óvatosan fogalmaz, amikor az Almaecet-et reklámozza: „valós események ihlették” – vagyis a történetet nem minden részletében követi.
A sorozat készítője, Samantha Strauss elmondta, hogy tudatosan nem keresték fel Gibsont a projekt során, semmilyen módon nem akarták őt bevonni vagy kifizetni. Strauss szerint azonban a történet nem csupán egy csaló influenszerről szól, hanem a közösségi média árnyoldalairól, az alternatív gyógyászat veszélyeiről és arról, hogy miért vagyunk hajlamosak elhinni azt, amit remélni szeretnénk.
Mi történt azóta Belle Gibsonnal?
Belle Gibsont 2017-ben 410 000 ausztrál dollár büntetés megfizetésére kötelezték megtévesztő magatartás miatt, de az összeget a mai napig nem fizette be – a késedelmi kamatokkal együtt már több mint félmillió dolláros tartozása van. Az utóbbi években ismét furcsa hírek jelentek meg róla: Melbourne-ben egy etióp közösség tagjának adja ki magát, Sabontu néven mutatkozik be, és tört angolsággal beszél.
A Netflix legutóbbi nagy botránya, a Baby Reindeer után – amely miatt egy valódi személy beperelte a streamingóriást rágalmazásért – kérdéses, hogy az Almaecet milyen jogi következményekkel járhat. Egy biztos: a sorozat elgondolkodtató, felkavaró és egyértelműen bemutatja, hogy milyen veszélyekkel járhat, ha kritikátlanul bízunk az influenszerekben.