10 szemét, amit tilos a szelektív hulladékgyűjtőbe dobni: kijelölt hulladékudvarokban, leadó helyeken és a kommunális kukában a helyük

Otthonunkban is sokat tehetünk a tiszta környezetért, a bolygó védelméért és a környezet épségének megóvásáért, például úgy, ha megfelelő módon szétválogatjuk a szemetet, és mindent a megfelelő szelektív kukába dobunk. A szelektív hulladékgyűjtés szabályai rendkívül egyszerűek és betarthatók, de néha az ember gondolkodóba esik egy-egy hulladék helyes elhelyezése kapcsán. Míg egy műanyag flakonnál szinte egyértelmű, hogy a kapu felé menet behajítjuk a sárga kukába, és az sem jelent gondot, hogy a bútorvásárlás során hulladékká vált papírdobozokat a kék szelektívbe dobjuk be, olykor komoly fejtörést okoz bizonyos szemétfajták és anyagok kiszelektálása. Nem mindig egyértelmű ugyanis, hogy mit-hova kell kidobni, és bár a szelektív kukák rengeteg szemetet elnyelnek, azt azért fontos tudni, hogy ezekbe a speciális hulladékgyűjtő tartályokba sem szabad mindent beledobálni.

A helyes szelektív hulladékgyűjtés
A szelektív hulladékgyűjtés nem csupán saját érdekünk, illetve a tiszta környezet megteremtésének egyik alapvető feltétele, hiszen a hulladékgyűjtésre és annak szétválogatására való törekvéseinket a bolygónk, a környezetünk és az utókor is meg fogja egyszer hálálni. Érdemes a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára már gyermekkorban is felhívni a kicsik figyelmét is, hiszen segítségünkkel ők is játszi könnyedséggel tudják majd az egyes szemétfajtákat bekategorizálni. Ennek ellenére a szelektív szemétgyűjtés néha bonyolult feladat, hiszen sokszor nem tudjuk egyértelműen eldönteni, melyik hulladék melyik kukába való, és mindannyian vétettünk már hibákat az apró részleteket illetően.
A papír szemétnél például teljesen kézenfekvő, hogy hova való, de hogyha az valamilyen módon szennyezett vagy koszos, esetleg a papíron kívül más anyagból is készült az adott termék, pl. egy papír füzet műanyag borítóval van ellátva, máris nem egyértelműen a kék kukában van a helye. Vagy legalábbis nem egyben. Hasonló a helyzet a műanyaggal is; bár nagyon észszerű, hogy egy műanyag üvegnek a sárga kukában kellene landolnia, azt viszont sokan nem tudják, hogy mindezt csakis tiszta, kiöblített formában, hiszen az élelmiszermaradék és a folyadékok maradványa nem maradhat a flakonban.
Az otthoni szelektálás nem mindig egyszerű folyamat, de szerencsére ma már rengeteg helyen tájékozódhat az ember a különböző szemetek szelektív gyűjtésének rendszeréről, és a helyes módszereket illetően. Mi most mutatunk néhány dolgot, amit szigorúan tilos a szelektív hulladékgyűjtőkbe rakni!
Galériánkban azok a dolgok, melyeket tilos a szelektív hulladéktárolókba dobni!
Az Éva Magazin írása.