Csodás és motiváló mesekönyvek gyerekeknek
Valljuk be, nem annyira sokféle elképzelésünk van arról, miféle kapcsolatban áll gyerekünk olvasáshoz való viszonya az általunk nyújtott családi háttérrel. Általában hiszünk abban, hogy az otthonról hozott minta az, ami meghatározza, hogy később olvasó ember válik-e belőle, vagy undorral elpöcköli majd a könyveket (hogy egy ilyen látványos, bár erősen túlzó képiséggel éljek).
Természetes, ha megrettenünk a felelősségtől, de talán megnyugtató látni, hogy más családok háza táján sem mindig rózsás a helyzet. Baráti házaspárnál rendszeresen látom, hogy hiába meredezik az ormótlan könyvespolc a nappaliban zsúfolásig tele könyvekkel – akad ott vaskos lexikontól kezdve színes-szagos gyerekkönyveken át mindenféle –, hiába olvas – sőt ír! – szerető anya és apa szinte minden nap, a két gyerek inkább a kanapén fetreng, és megállás nélkül nyomogatja a mobilt. Szóval no para, a hiba nem a te készülékedben van.
Ez már egy másik generáció. Olvasnak ők, csak nem feltétlenül irodalmat. És ha a sok mobilozás és számítógépes játék mellett néha önként vesznek a kezükbe könyvet: szerintem már az is hatalmas eredmény.
Azért a próbálkozást sosem szabad feladni. Lássuk, mik azok a mesék, amelyeknek megismertetésével fokozhatjuk gyermekeink olvasáshoz való pozitív viszonyát!
Fenyvesi Orsolya: Ősvarázserdő
Végre megjelent egy mesekönyv az érzelmekről és az önismeretről; a szorongás, a harag, a boldogság, a gyász vagy a félelem átélése nem lehet tabu immár. Fenyvesi Orsolya borítóról kivágható érzéskártyákkal, remek illusztrációkkal és szép gondolatokkal teli könyve az Ősvarázserdőben játszódik igazi mesefigurákkal, Királynővel, királylánnyal, boszorkánnyal, Lovaggal, állatokkal. Vajon visszatalál a főhős, a kis Anna édesanyja, a gyászoló Királynő szívéhez? Sikerül újra felállítani Ősvarázserdőben a szeretetet és a harmóniát? Korrigálható a kislány irányvesztettsége. A költői, egyben humoros nyelvben beszélő könyv gyerekeknek és felnőtteknek is haszonnal forgatható, mivel az érzelmi intelligencia fejlesztése minden korban jelentős, és mi is lehetne szebb, mint egy közös, mindenkinek komoly érzelmi és szellemi pluszt nyújtó út a mesék birodalmában.
Prof. Dr. Dietrich Grönemeyer: A kis medikus
Milyen a testünk belülről? Hogy zajlik az emésztés és egyéb belső „történések”? Az ifjúsági regénysorozat főhőse, az iskolás Nano nem a koponya körül, hanem az emberi testbe tesz kalandos utazásokat. Ebben az ifjúságnak szóló kötetben rögtön két epizódban is találkozunk vele. A titokzatos házban a kisfiú megismerkedik Dr. X-szel és asszisztensével, Micro Miniteckel, ahol egy zsugorítókészüléket véletlenül működésbe hozva apró tengeralattjárón – egy rózsaszínű nyúllal együtt – Micro Miniteck szájába repül. A folytatásban, a Szupersavban ők ketten végigjárják a csodálatos emberi test belsejét a gyomorszájtól a vakbélig, és miközben a kis olvasók izgulhatnak azon, kijutnak-e valaha az asszisztensből, rengeteget tanulnak a szervezet izgalmas titkairól.
A könyv szerzője, Prof. Dr. Dietrich Grönemeyer természetesen orvos, a mikroterápia egyik feltalálója.