Amerikai elnökábrázolások filmen: hogyan mutatja be valós és kitalált elnökeit Hollywood?

Borítókép: Amerikai elnökábrázolások filmen: hogyan mutatja be valós és kitalált elnökeit Hollywood? Forrás: imdb/Lincoln
Hogyan ábrázolja valós és kitalált elnökeit Hollywood? Mutatunk néhány filmet erről.

Az amerikai elnökökről szóló, szép számú hollywoodi film alapvetően kétféle módon ábrázolja témája tárgyát: egy részük létező (vagy létezett) személy köré építi a cselekményt, a másik részük viszont fikciós történelmi alakkal dolgozik. A hangvétel is nagyon változatos, a jóságos szamaritánustól a korrupció és hazudozás magasiskoláján át a komikus-szatirikus vagy esetleg akcióhősös ábrázolásig sokféle szerepkör juthat a világ tán első számú emberének.

Mi most egy igazi vegyesvágottat állítottunk össze a kétféle típusból, s mivel manapság a tavalyi választás jóval többet beszélünk a témáról, mint ifjabb George Bush óta valaha, suttyomban össze is hasonlíthatjuk Hollywood feldolgozásait és fantazmagóriáit a valósággal. Ki tudja, melyik a nyomasztóbb... vagy viccesebb, esetleg akciódúsabb, ahogy nézzük.

Lincoln

A Lincoln életének utolsó hónapjait ábrázoló 2012-ben készült Steven Spielberg-mozi tele van csodálatos színészekkel (Daniel-Day Lewis, Sally Field, Tommy Lee Jones), és kifejezetten szórakoztató is, de kevés filmes vagy történelmi újdonsággal szolgál. Arra mindenképpen jó, hogy a nagy közhelyt felmondja: a demokrácia a létező legjobb (legkevésbé rossz?) rendszer, amit a világ politikusai feltaláltak.

Csupasz pisztoly

A frenetikus komédia második részében Frank Drebin (Leslie Nielsen) az idősebb George Bush és persze az egész világ nagy védelmezőjévé lép elő, s ismerve a hadnagy kvalitásait, nem meglepők a bizarr módszerek és fordulatok. Bush elnököt John Roarke alakítja, és meg kell adni, a maszkolás csillagos ötös.

JFK – a nyitott dosszié

1962. november huszonkettedikén Dallasban merényletet követtek el John Fitzgerald Kennedy ellen: az elnök és felesége nyitott kocsiját az Elm Streeten érték halált okozó lövések. Hogy pontosan honnan lőttek rá, ki lőtt rá, állt-e valaki a merénylő vagy merénylők mögött, s ha igen, ki, és egyáltalán, mi volt a merénylet célja – máig bizonytalan. Oliver Stone háromórás, konfabulációkkal teli filmje (majdnem) egyértelmű állást foglal a különböző politikai szintek nagyszabású összeesküvései mellett, a főügyészt pedig Amerika akkori két lábon járó lelkiismerete, maga Kevin Costner alakította.

Forrás: imdb.com

Galériánkban további öt filmet találsz, ami amerikai elnökökről szól!