Hugh Grant ma 63 éves: 9 lebilincselő film és egy sorozat a britek szupersztárjától

Borítókép: Hugh Grant ma 63 éves: 9 lebilincselő film és egy sorozat a britek szupersztárjától Forrás: Getty Images
Az utóbbi évek filmtermésének egyik legviccesebb pillanatát okozta számomra, amikor az Üveghagymában Hugh Grant a maga kifejezéstelen arcával, konyhakötényben és nyakig lisztesen tűnik fel az ajtóban Daniel Craig élettársaként. A sokáig a jólnevelt, kedves és határozatlan szerepeket alakító brit színész nagy utat tett meg a cameóig… de ne szaladjunk ennyire előre. Hugh Grant, a britek szupersztárja ma 63 éves, és ebből az alkalomból összeszedtük a legfontosabb filmszerepeit.

Imromptu (1991)

Ebben a korai zsengében Hugh Grant magát Frederic Chopint játssza, a főszerep azonban nem az övé, hanem Judy Davisé, aki a férfiruhában járó francia írónő és botrányhős, George Sand szerepében brillírozik. A film amúgy a felszínes és felejthető alkotások sorát gyarapítja, érdekessége egyedül muzeális értéke, azaz a hamvas Grant látványa még jóval befutása előtt.

Keserű méz (1992)

Roman Polanski híres melodrámájának fő erénye a méregerős színészgárda. A szadista hajlamú író (Peter Coyote), a megalázott és bántalmazott Mimi (Emmanuelle Seigner), és a vértelennek tűnő, karómerev angol házaspár (Kristin Scott Thomas és Hugh Grant) szenvedéllyel, fájdalommal, agresszióval és testi-lelki perverziókkal terhelt története mai szemmel kifejezetten kártékonynak tűnik, bár kétségtelenül leköti a nézői figyelmet. Grant talán itt hozta először azt a suta, nyársat nyelt karaktert, ami aztán hosszú évekre a védjegyévé vált, és kis híján végleg beskatulyázta.

Négy esküvő és egy temetés (1994)

És akkor jöjjön a nagy áttörés filmje, az angol komédia kihagyhatatlan mérföldköve egy baráti társaságról, melyben hol házasodik, hol meghal valaki, miközben az esetlen, és valljuk be, kissé sunyi Charles (Grant) valamint a laza erkölcsű amerikai Carrie (Andie McDowell) szép lassan egymásra találnak.

Forrás: Getty Images
Hugh Grant és Emma Thompson az Értelem és érzelemben

A Négy esküvő… egyszerre folytatta az angol vígjátéki hagyományokat, és egyszerre kezdett bele valami újba, kérgesebbe, szokatlanabba, s ezzel a kevert hangvétellel máig az egyik legérdekesebb brit komédiát tisztelhetjük benne.

Értelem és érzelem (1995)

Ang Lee Jane Austen-feldolgozásában a bátortalan Edward szerepével Grant hűségesen folytatta a megkezdett utat: még szerencse, hogy végül elnyeri Elinor kisasszony (Emma Thompson) kezét, különben néha teszetoszasága miatt kedvünk lenne megfojtani.

Sztárom a párom (1999)

Csak egyet mondok: Kutyák és lovak. Te, aki láttad a filmet, ugye máris fetrengsz a röhögéstől? A Négy esküvő és egy temetés és az Értelem és érzelem után Grant Julia Roberts mellett is bravúrosan domborította a hétköznapi, bűbájosan esetlen karaktert, aki beleszeret az amerikai szupersztárba, majd a józan észnek és realitásérzéknek ellentmondva össze is jön vele. Tagadhatatlan álomvilága ellenére a Sztárom a párom épp olyan karcos és szerethető, mint a Négy esküvő… volt: az a vígjáték, amit akár tízszer is végignéz az ember, és ugyanúgy élvezi.

Forrás: Getty Images
Julia Roberts és Hugh Grant kéz a kézben a Sztárom a párom premierjén

Bridget Jones naplója (2001)

Grant René Zellweger és Colin Firth mellett váltott hirtelen a mamlasz szerepekről macsóra, igaz, ezúttal is karikatúraszerűen tette.

A Büszkeség és balítélet híres variánsában ő játssza a rosszfiút, akiben Bridgetnek, a 32 éves szinglinek törvényszerűen csalódnia kell, hogy rátalálhasson arra, aki igazán neki való: az ő Darcyjára. Grantnak jól állt a pimasz és sármos playboy-figura, amit a sorozat második részében még egyszer bedobott, harmadszorra azonban már nem vállalta.

Egy fiúról (2002)

Vajon te mit kezdenél azzal, ha az apád írt volna egy sikeres karácsonyi giccsslágert, és aztán az összes jogdíjat rád hagyja? A Grant által alakított gigerli leginkább egész nap unatkozik, és fogalma sincs, mit kezdjen az életével. Egészen addig kódorog fodrásztól manikűrösig, amíg végül el nem téved egy elvált szülőkből álló csoportba, ahol megismerkedik egy kiskamasszal. Az Egy fiúról kiválóan illeszkedik Grant életművébe: főhőse szerencsétlen és irritáló, ugyanakkor szimpatikus ember, mert meg akar, és meg is tud változni.

Igazából szerelem (2003)

Sorok írója ugyan nem igazán szereti ezt a filmet, mégis nehéz lenne kifelejteni az oeuvre-ből. Grant miniszterelnökként sem a magabiztosság magasiskolája, legalábbis ami a párválasztást illeti, úgyhogy drukkolunk neki, hogy összejöjjön a belevaló gyakornok lánnyal. És persze szívből nevetünk, amikor végigtáncolja a Downing Street 10-et pincétől padlásig.

Forrás: Getty Images
Hugh Grant és Nicole Kidman (Tudhattad volna)

Florence – A tökéletlen Hang (2016)

A világ legrosszabb operaénekesnőjének hol vicces, hol szívfájdító történetében Meryl Streep viszi a pálmát, jutalomjátékához azonban Hugh is kell, aki megbízható rutinnal és érzékenységgel hozza a balfék milliárdosnő támogató férjét. A Florence-t elsősorban a két nagy színész összjátékáért – no meg a remek forgatókönyvért – szeretjük.

Tudhattad volna (2020)

VIGYÁZAT, SPOILER!

És végre, végre! Az igencsak közepesre sikerült Netflixes thrillersorozat kiemelkedő ötlete és erénye nem a természetellenes simaságú Nicole Kidman volt, hanem az, hogy a kedves vagy épp csábító Hugh Grantből végre előbújt a Sátán: a sármos és gazdag orvos, akiért minden nő a fél karját adná, fogvicsorgató nárcisztikus pszichopatává változik a záróepizód autós jelenetében. Tegye fel a kezét, aki Grantet valaha is látta effélét játszani. Én biztosan nem.

Galériánkban legendás idős színésznőket nézhetsz meg fiatal korukban!