Made in Hungária: a 10 legjobb magyar sláger filmekben

Borítókép: Made in Hungária: a 10 legjobb magyar sláger filmekben Forrás: pexels/Pixabay
Magyarország nem egy musicalfilm-nagyhatalom, jelentős balfogások is születtek mifelénk – lásd Pappa Pia, hogy csak a közelmúlt legrettenetesebb tákolmányát említsem. De azért nem kizárólag förmedvényeket találunk, fel is kutattunk 10 zenés filmet a habkönnyű vígjátéktól az experimentális filmkísérletekig, hogy bizonyítsuk nektek: bár nem a táncitánci a magyar film fő profilja, bőven vannak példák, amik miatt nem kell szégyenkeznünk. Íme a legjobb alkotások legjellemzőbb slágereikkel.

Csókkirály – Made in Hungária

Fenyő Iván parádés előadásának felvételén annak idején – statisztaként – én is jelen voltam – ennyit a személyes kapocsról. A Hungária enyhén ironikus slágere jól jellemzi az egész mozit: bájos, szórakoztató, helyenként már-már szatirikus filmről van szó, melyben egy kapitalizmusban szocializálódott srácot bedarálja a szocializmus – vagy ő darálja be a szocializmust, nézőpont kérdése. A Fenyő Miklós életét habosító Made in… a jobban sikerült közönségfilmek közé tartozik, tényleg jól áll neki a sok pöttyös szoknya, jampec ruha és keserédes sláger.

Ez lett a vesztünk – Halálos tavasz

Karády Katalin füstös hangon jósolja meg Jávor Pálnak, hogy itt valaki belehal majd a szerelembe – és úgy is lesz. A kor érzelmes melódiái közül toronymagasan emelkedik ki a dal, Polgár Tibor és Nadányi Zoltán szerzeménye, de Karády nem csak a Halálos tavaszban okoz meglepetést: a Valamit visz a víz egyik jelenetében például József Attila-versrészletet énekel, nem kevésbé igéző módon.

Kicsit szomorkás a hangulatom máma – Csinibaba

Sok régi rajongó megharagudott a Kispálra, amikor a Csinibaba című filmben rétegzenekarból országos kedvenccé transzformálódtak az Egy kicsit szomorkás a hangulatom máma című szerzemény átdolgozásával. Pedig az adaptáció jó, akárcsak a film, melyben Tímár Péter nosztalgiában pácolt görbe tükröt tartott a hatvanas évek Magyarországa elé zenével, tánccal, groteszk párbeszédekkel, Gálvölgyivel, Nagy Natáliával és igencsak korhű díszletezéssel.

Tavaszi felhők – Mindenki

Nemes Nagy Ágnes megzenésített verse igazi katarzis az Oscar-díjas kisfilm végén. A kórusvezető Erika néni (Szamosi Zsófia) személyében megbukik a gonosz, a tátikázás ellen közösen fellázadó gyerekkórus a megszégyenítés után önfeledten énekel a megható fináléban. Nem kifejezetten zenés film, de nem bírtuk kihagyni.

Egy dunaparti csónakházban – Állami áruház

Szatíra vagy komolynak szánták? Nehéz eldönteni az ötvenes évek egyik kulcsfilmjéről, de így is, úgy is szórakoztató a régmúlt miliőbe és Latabár Kálmán szimpatikus szerencsétlenkedésébe való belefeledkezés. A dunaparti csónakház-jelenetet a Róma parton forgatták, a hozzá társított slágert pedig elandalodva dúdolja minden magyar, aki elmúlt hatvan.

Galériánkban további 5 filmet találtok remek slágerekkel!