„Visszatért a keringés!” – Imolya Patrícia úgy ültet a hordágy mellé, hogy közben végig szorosan fogja a kezed

Kórháznovellák? Hogy micsoda? Egy nap a Covid osztályon? A rettegett Vörös zónában? Amiről egy átlag, nem egészségügyis ember anno, a koronavírus sokadik „tombolása”, felfutása idején legföljebb a neten szedhetett fel információmorzsákat? Azokat is elkeseredett, a végtelenségig túlhajszolt és kiégett nővérek, orvosok posztjait olvasva; valamelyik közösségi oldalon?
Vagy éppenséggel testközelből átélni egy újraélesztést, elkeseredett küzdelmet folytatni egy huszonéves fiatalember életéért, éjjel, egy aluljáró kellős közepén? Netán végigasszisztálni egy sürgősségi császármetszést? Öngyilkos-jelöltet visszarántani az erkély korlátjáról?
Hisz épp hogy csak átevickéltünk – ki kisebb, ki nagyobb veszteségekkel - a koronavírus különböző hullámain - és visszatértünk volna az "új normálisba" – amikor idén tavasszal háború robbant ki a szomszédunkban, aminek nyomán jelenleg egy elhúzódó és beláthatatlan gazdasági válság bontakozik ki körülöttünk és sokkol egyre közelebbről a mindennapokban. (És akkor még a klímaválságról, a klímaszorongásról egy szót sem ejtettünk.)
Mindennek a kellős közepén jelent meg Imolya Patrícia első kötete; amiben a fiatal orvostanhallgató abba az öt évébe engedi be olvasóját, amit önkéntes mentősként és segédápolóként töltött az egyetemi évek során. Hogy beenged, az enyhe kifejezés; közvetlen hangvételével plasztikus leírásaival, érzékletes hangulatképeivel minket is szinte odaállít a betegek, a hordágyak mellé. Ott vagyunk, amikor a százkilós férfi beteg - akihez tartós magas láz és nehézlégzés miatt riasztották a mentőegységüket – fulladozva, magából kikelve közli, hogy „nem érti a felhajtást, hiszen nincs is semmilyen vírus. Ő csak megfázott. A mentősök pedig biztosan azért ijesztgetik, hogy legyen munkájuk…
A szkafanderben izzadó „osztag” csak teszi a dolgát, lecipeli a negyedik emeletről a túlsúlyos pácienst, akivel meg se állnak a sürgősségiig.
De ott állunk Patrícia mellett az aluljáróban is és kicsit mi is tehetetlenné bénulunk, az öntudatlanul heverő, nagyon is fiatal ember látványától; akiből épp távozóban az élet.
Már zajlik az újraélesztés, felváltva nyomják, pumpálják ütemes kompresszió alatt tartva a szív tájékot; mikor egy üveg bébiétel gurul ki a fiú táskájából.
Még ha egy olyan drogos is, akit már hírből ismernek a toxikológián, ahol több ízben megfordult, biofű miatt. Az EKG tappancsot, amit pár órával később, az egyetemre menve talált ugyanott, azóta is őrzi, mementóként.
A kulcsmondatokat Imolya Patrícia, azt hiszem, a Vadidegen című „esetlapon” fogalmazza meg:
Esetlapok
Imolya Patrícia
Athenaeum, 2022