Egyetlen dolgot kell tudnod ahhoz, hogy örökre megszabadulj a negatív gondolkodásmódtól

Borítókép: Egyetlen dolgot kell tudnod ahhoz, hogy örökre megszabadulj a negatív gondolkodásmódtól Forrás: youtube
Az agyunk tényleg jobban megjegyzi a negatív élményeket? Gyakrabban félig üres a pohár, mint félig tele? Egy viselkedéskutató pszichológus TedX-előadásában elmondja, mit tehetünk ellene. Nézd meg a videót!

Te is gyakran azon kapod magad, hogy már megint panaszkodsz? Esetleg képtelen vagy elviselni, hogy a kollégáid csak arról tudnak beszélni, mekkorát beszólt nekik a pénztáros a boltban? Megőszülsz, mire visszafizeted a hitelt, a magyar foci már sosem lesz olyan, mint az Aranycsapat idején volt és sosem leszel képes leadni azt a bizonyos 5 kilót, szóval inkább meg se próbálod?

[cikk=47846]

Egyáltalán nem áll szándékunkban felelőtlen kijelentéseket tenni, de ha megnézed az alábbi 10 perces videót, elképzelhető, hogy nem fogsz így gondolkodni többé.

Egy TEDx-előadásról van szó, amelyet Alison Ledgerwood, aCalifornia Davis Egyetem viselkedéskutató pszichológusa tartott. Ledgerwood kutatásai során rájött, hogy a negatív élmények tovább megmaradnak az ember gondolkodásában, mint a pozitívak. A kudarcélmények mélyebb benyomást tesznek az agyunkban, mint a sikerélmények.

Például az egyetemi kutatása során két csoportnak beszéltek ugyanarról a műtétről. Az egyiknek elmondták, hogy 70% az esélye, hogy sikerül, a másiknak, hogy 30%-os eséllyel nem sikerül. Az 1. csoport biztatónak találta a perspektívát, a 2. csoport természetesen nem.

Ezután az 1. csoportnak elmondták: igenám, de a 70% azt is jelenti, hogy 30% eséllyel nem sikerül a műtét. Az 1. csoport tagjai ekkor rögtön tartani kezdtek a műtéttől. A 2. csoportnak meg ugyanezt pepitában: a 30% azt is jelenti, hogy nagy valószínűséggel pozitív lesz a műtét kimenetele. A 2. csoport ettől nem tért át a pozitív szemléletre, hanem maradt a negatívnál. Mindkét csoport negatívan nézett a műtét elébe, amelyről pedig tudták, hogy jóval nagyobb eséllyel lesz sikeres, mint nem.

[cikk=45446]

De az a diagram is beszédes, amelyet Ledgerwood az előadása közben kivetített: a 2008-ban kezdődött gazdasági recesszió 2010-re helyreállt az Egyesült Államokban, ám az amerikaiak magabiztossága, önbecsülése még azután is alacsonyan maradt, hogy emelkedni kezdtek volna a mutatók:

A viselkedéskutató tehát azt ismerte fel, hogy egyszerűen könnyebb negatívan gondolkodni, mint pozitívan. Az ember agyában valamiért nehezebben marad meg a siker-, mint a kudarcélmény.

Oké, de mit tehetünk azért, hogy megfordítsuk a gondolkozásunkat?

A megoldás: dolgozni kell, méghozzá keményen, hogymeglássuk a dolgokban a pozitív vonásokat. Az előadó egyetemén végzett kutatás szerint ha naponta néhány percet töltünk azzal, hogy leírjuk mindazokat a dolgokat, amelyekért hálásak vagyunk, már attól is sokkal boldogabbnak érezhetjük magunkat, jelentős mértékben növekedhet a jólétünk, sőt az egészségünk is. Akár el is próbálhatjuk őket magunkban, mielőtt egy jó hírt újságolnánk el másoknak, hogy aztán magabiztosabban adjuk elő ezeket.

[cikk=42649]

„Amikor hazamegyek és arról beszélek a férjemnek, hogy milyen napom volt, gyakran visszakérdez: 'Oké, de mik voltak a jó dolgok, amik történtek?' És akkor én elmesélem, hogy egy diákom olyan kérdéssel jött hozzám az óra végén, ami teljesen új megvilágításba helyezte a témát, meg hogy váratlanul kaptam egy emailt egy barátomtól, csak úgy. És egyszer csak azon kapom magam, hogy mosolygok.”

Itt nézheted meg a (2013-ban készült) videót, amelyben mindez elhangzik:

via careergirldaily.com