7 dolog, amiről ne írj az önéletrajzodban, különben bukhatod az állást

Emlékszel még, milyen izgalommal írtad meg pályakezdőként az első önéletrajzodat, és milyen érzés volt az első állásinterjú? Akkor talán még nem is sejtetted, hogy még nagyobb gombóccal a torkodban fogsz neki a CV-írásnak, amikor több év tapasztalattal keresel új munkát, vagy GYES után szeretnél visszatérni a munkaerőpiacra. Ráadásul ma már a jobb állásokra elképesztő a túljelentkezés, 300-500 önéletrajz is beérkezik egyetlen pozícióra. Ennyi önéletrajzot kell átnézniük a HR-eseknek, emiatt átlagosan 5-15 másodpercet töltenek egy CV-vel az első körben – már amennyiben nem a mesterséges intelligenciára bízzák ezt a feladatot, ami egyre gyakoribb. Ilyen rövid idő alatt sokszor nem is arra koncentrálnak, melyik jelölt alkalmas az állásra, hanem azt igyekeznek kiszűrni, ki nem alkalmas. Emiatt eshet meg, hogy hiába rendelkezel megfelelő tapasztalattal és kompetenciákkal, ha becsúszik egy-két hiba az önéletrajzodban, be sem hívnak állásinterjúra.
Fontos, hogy a CV átlátható elrendezésű legyen, a szakmai tapasztalatodra és képességeidre koncentráljon. Sokan a klasszikus, kronologikus elrendezésre esküsznek, amikor időrendi sorrendben tüntetik fel a munkahelyeiket. Itt azonban fontos, hogy ne a pozíció és a munkaadó megnevezése legyen hangsúlyos, mert a toborzót az érdekli, milyen feladatköröket kellett ellátnia a jelentkezőnek, és milyen releváns tapasztalatot, sikereket tud felmutatni. Ma már éppen ezért egyre népszerűbbek a kompetenciákat előtérbe helyező CV sablonok, ahol az eddigi munkahelyeket szinte a végén sorolják fel, és inkább a szakmai tapasztalatot részletezik.

Anyák esetében az egyik legnagyobb dilemmát az szokta okozni, hogy feltüntessék-e az önéletrajzukban családi helyzetüket, illetve azt, ha még GYES-en vannak. Erre egyetemesen érvényes tanácsot nem lehet adni a szakértők szerint, mert ugyan az esetek többségében inkább azt javasolják, hogy ne szerepeljen a családi állapot, de lehetnek kivételek. Az önéletrajz a szakmai életünket foglalja össze, de van, amikor fontos vagy akár előny is lehet, ha már a jelentkezéskor látják, hogy van gyerekünk. Ilyen például, ha egy családokra vagy várandósokra fókuszáló cég kínál állást, ahol plusz pontot érhet, ha beletartozunk a célcsoportba. De sajnos még mindig az a gyakoribb, hogy a kiválasztás során hátrébb sorolják a kisgyerekes anyukákat. Persze ennek ellenére is dönthetsz úgy, hogy jelzed a CV-dben, hogy van gyermeked, ha ezzel ki szeretnéd szűrni a kevésbé rugalmas munkahelyeket.