Nobel-díjat kapott Karikó Katalin: ő az első magyar nő, aki ilyen megtiszteltetésben részesülhet
2023-ban Karikó Katalinnak és kutatótársának, Drew Weissmannak ítélték az élettani-orvosi Nobel-díjat, jelentette be hétfő délelőtt a Svéd Királyi Akadémia. A díjat pedig az mRNS-technológia kifejlesztésért kapták.
Az első magyar nő, aki Nobel-díjat kapott
Karikó Katalin, Széchenyi-díjas magyar biokémikus az Egyesült Államokban él, és a Pennsylvaniai Egyetem orvosi karának adjunktusa. Kutatótársa, Drew Weissman amerikai mikrobiológus, a Pennsylvaniai Egyetem orvosi karának az RNS és immunrendszer biológiáját kutató laboratóriumának a vezetője. Együtt kutatták, dolgozták ki és végül szabadalmaztatták a módosított nukleotidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazását.
Emberek millióit mentették meg
Munkásságuk emberek millióinak mentette meg az életét, hiszen hónapok alatt alakult ki egy világméretű járvány, mely rengeteg ember életét követelte. Ekkor az egész világ elkezdett egy olyan oltóanyagon dolgozni, mely segít megelőzni a betegség súlyos következményeit. Elsőként pedig a Pfizer-BioNTech-nek sikerült engedélyezett vakcinát készítenie. Ami pedig még ennél is hatalmasabb eredmény volt, hogy ennek a vakcinának a kifejlesztése, tesztelése és a gyártás elindítása mindössze egy évbe telt. Így Karikó és Weissman munkássága egy hatalmas előrelépés volt az oltóanyagok fejlesztésének technológiájában. Sokak számára nem is volt kérdés, hogy ezért a kiváló teljesítményért Nobel-díjat kapnak. Felfedezésüknek köszönhetően a Nobel-díj mellett olyan neves tudományos díjakat is elnyertek, mint a a Horwitz-, Wolf-, Albany-, Breakthrough-, Lasker- és Gairdner-díjakat.
Szintén érdekesség, hogy a kifejlesztett módszer nem csupán a koronavírus ellen, és nemcsak oltóanyagként használható, hanem különböző genetikai betegségek kezelésére is alkalmas lehet, sőt akár még a rák kezelésében is egy új alternatívát jelenthet.
Karikó Katalin lett az első magyar nő, aki Nobel-díjat kapott. Szívből gratulálunk!