Munka nélkül: hogyan kezeljük a munkahely elvesztését?

Borítókép: Munka nélkül: hogyan kezeljük a munkahely elvesztését? Forrás: pexels/Energepic
Hirtelen rúgtak ki? Vagy nem is olyan hirtelen, de nem tudod, mit kezdj magaddal? Itt vannak a tippjeink a továbblépéshez.

Emlékszem, pár évvel ezelőtt mennyire megborult az egyik barátom, amikor egyik napról a másikra azonnali hatállyal felmondtak neki. Ráadásul a körülmények is szörnyen megalázóak voltak: mivel már régóta meg akartak tőle szabadulni, kihasználták, amikor (öt év alatt egyetlenegyszer!) egy átbulizott éjszaka után ment dolgozni, és megszondáztatták. Ráadásul az eset kiszivárgott, és az egész cég másról sem beszélt három napig.

Több mint fél évig tartott, mire a barátom feldolgozta az esetet, és talált magának új munkahelyet. Először rosszabbat, mint a korábbi, de aztán szép lassan erőre kapott, és végül elfoglalta méltó helyét, ahol jól érzi magát. Azóta is ott dolgozik.

A munkahely elvesztése súlyos stresszforrást jelenthet, de megfelelő stratégiákkal és támogatással szerencsére átvészelhető. Fontos, hogy a problémát komplex módon fogd meg, és kombináld az érzelmi kezelést a fizikai és gyakorlati lépésekkel. Így, bármilyen szörnyű élmény is, ha lapátra kerülsz, fokról fokra visszanyerheted a kontrollt az életed felett.

Az érzelmi és fizikai kezelés

Először is engedd meg magadnak a negatív érzéseket. Ismerd el, hogy fáj, ahogyan bántak veled, ne próbáld meg az érzelmeidet elfojtani, szánj időt arra, hogy meggyászolod a veszteséget. Ér sírni, panaszkodni, dühöngeni is.

Tartsd fenn a napi rutint. Csábító lehet délig pizsamában grasszálni, de ne inkább hagyd el az időben kelést és fekvést, a megszokott cselekvéseket. Hidd el, így sokkal kevésbé zuhansz szét.

Menj érzelmi támogatásért. Beszélgess sokat a családoddal, a barátaiddal, vagy ha szükséges, keress fel egy terapeutát. Mások segítsége felbecsülhetetlenül sokat segít az érzelmi feldolgozásban.

Forrás: pexels/Life of Pix

Táplálkozz egészségesen. A jól megválogatott étrend fenntartja az energiaszintedet és jó közérzetet teremt. Erre pedig most nagy szükséged van.

Mozogj rendszeresen. Közhelyszámba megy, de a sport, a séta, a jóga nagyban javítja a mentális és fizikai egészséget. Itt az idő, hogy kipróbálj új sportokat vagy rendszeresebben űzd a szokásos fizikai tevékenységeidet.

Próbálj ki különböző relaxációs technikákat. Meditálj, relaxálj. Hidd el, egyáltalán nem hülyeségekről van szó.

Az új célok keresése

Határozz meg új célokat. Ülj le és gondold át, milyen irányba szeretnél tovább haladni. Találj ki rövidebb, pár hónapos, és hosszú távú, akár több éves célokat az életedben.

Próbálj meg pozitívan gondolkodni, még ha nem is mindig könnyű. Összpontosíts arra, mennyire ügyes vagy, és milyen sok dolgot elérhetsz még a jövőben.

A gyakorlati lépések

Tervezd meg a pénzügyeidet. Nézd át alaposan az anyagiak jelenlegi állását, készíts költségvetést, és ha lehet, próbáld egy ideig csökkenteni a kiadásaidat.

Ha teheted, folyamodj segélyért. Nem egy óriási összeg, de elképzelhető, hogy szükséged lesz rá.

Frissítsd az önéletrajzodat és kezdj el állásokat keresni. Itt az ideje, hogy használd végre a LinkedIn-t, de vannak hagyományosabb platformok is, amik segítenek új munkát találni.

Fejlődj. Használd ki az időt arra, hogy új készségeket sajátítasz el, akár könyvekből, vagy online. A tudás mindig növeli az elhelyezkedési esélyeket.

Kapcsolatépítés: Keress fel régi kollégákat és barátokat – persze erőszakoskodás, követelőzés nélkül. A kapcsolati háló kiterjesztése új lehetőségeket jelenthet.

Galériánkban olyan munkahelyi illemszabályokról olvashatsz, amitől az előléptetésed is függhet!