10+1 érv a videojátékok mellett
Tudom, tudom… Már megint megy az a fránya XBOX vagy PS amikor hazaérsz, nincs egy perc csend sem, villódzik a képernyő, ahogy a gyerkőc épp akcióba lendül, és lássuk be: már fejből tudod a futball kommentátor összes szófordulatát! Érdemes azonban eszedbe juttatnod – mielőtt kihúznád a masinát a 220-ból – hogy a videojátéknak igenis meg vannak a maga előnyei. Mik ezek?
1. Fejleszti a koordinációs készséget.
Az ügyességi játékok mintegy „finomhangolják” a koordinációs készséget. Lehet, hogy az első pár alkalommal lesodródik a versenyautó a pályáról, de húszadszorra már biztos nem fog.
2. Jobb lesz a reflexünk
A játék megkívánja a gyorsabb reakció időt, és hozzászoktat, hogy mindig legyünk készenlétben. Mert ugye, jöhet bármi.
3. Javul a problémamegoldó képességünk
Bár a virtuális életben szinte bármi megtörténhet, sokszor kell a kreativitásunkat használnunk ahhoz, hogy tovább jussunk egy következő szintre.
4. Elmélyíti a fantáziánkat
Sok játékban magunk alkothatunk meg karaktereket, avatarokat, tereket, jó kis táplálékot, felfrissülést adva ezzel jobb agyféltekénknek.
5. Megtanuljuk az aktív figyelmet
A magával ragadó játék teljes koncentrációt követel meg tőlünk, ezáltal megtanuljuk kizárni a külvilág minden rezdülését és csak egy dologra összpontosítunk.
6. A logikai, stratégiai játékok akár még a munkában is javunkra válhatnak. Hát kell ezt magyarázni?
7. Segítségükkel sokan szabadulnak meg a mindennapi feszültségtől.
Egy-egy gyors játékkal levezethetjük a még bennünk maradt feszültséget, kiengedhetjük a gőzt.
8. Serkenti a csapatmunkára való képességet
Egy csomó játékot lehet játszani csapatban is: akár egy készüléken, akár online. Ha valaki nem csak egyedül játszik, hanem többekkel közösen indul neki egy küldetésnek, fejleszti az egyén közös munkára való hajlandóságát, együttműködési képességét.
9. Multitasking (=amikor több dolgot csinálunk egyszerre)
A játékok úgy vannak kitalálva, hogy a játékost több irányból is ellássák feladatokkal, meglepetésekkel. Különben tök unalmas lenne, nem? Vagyis ha az üldözős játékban valaki egyszerre tud autót vezetni, kikerülni a nénit a járdán, felszedni a jutalmat és közben lövöldözni, akkor egészen biztos, hogy a valódi életben jól bevált „szívem, egyszerre csak egy dolgot tudok csinálni” szófordulat KAMU.
10. A játék közben jótékony hatású pozitív stresszérhet bennünket
A játék eredményes kimeneteléért való küzdés, izgalom és drukk is egyfajta stresszt okoz. Ez viszont jó hatással van az idegrendszerre és minden alkalommal, amikor sikerrel járunk, pozitív megerősítést küld magunkról az agyunknak.
+1 Ha lehet hinni a filmeknek, akkor a játékoknak hála könnyedén szerezhető némi alapszintű „tapasztalat” különféle repülőgépek, helikopterek és hajók vezetésében, és az ezek műszerfalán való kiigazodást illetően. Ki tudja, hátha ;-)
A játék kedvéért mindig örök gyerekek maradunk!
Az eredeti cikk az évamagazin.hu-n jelent meg.