Így biztos, hogy nem romlik meg a lekvár: befőzés télire, ha teljesen kezdő vagy

Borítókép: Így biztos, hogy nem romlik meg a lekvár: befőzés télire, ha teljesen kezdő vagy Forrás: Barbara Chowaine - Unsplash
Tervezted, de sose vágtál bele? Mi megmutatjuk, mire figyelj oda, és már csak azt kell eldönteni, mi lesz az első amit kipróbálsz! Befőzés télire kezdőknek.

Kevesen tudják, de a befőzés a tudatos és fenntartható háztartás az egyik alapja. Ha szeretnél pénzt spórolni, tudatosan kialakítani a konyhád és egészségesebben étkezni, akkor már most bele kezdhetsz a befőzésbe, mert így nyáron a épp a szezon közepén vagyunk.

A befőzés mestersége régről ered és nagyon sokféle módja van. Napjainkban, főleg a nagyobb városokban az urbanizálódás hatására lassan elfelejtődik, pedig biztos vagyok benne, hogy nem is olyan rég mindenki még a nagymamájával főzött be. Nekem meghatározó gyerekkori emlékeim, ahogy Mamámmal és Anyukámmal együtt főzzük be a sárgabarack lekvárt. Persze eleinte inkább csak ettem a finom, puha és jó édes barackot, és csak később, mikor nagyobb lettem, láttam bele, mi is történik pontosan. Anyukám pucolta, közben Mamám készítette elő az üvegeket, és amint kész lett, ment a fazékba.

Forrás: Fernando Andrde - Unsplash

Később, mikor saját háztartást vezettem, sose volt kérdés hogy fogok-e befőzni, a mozdulatok valahol ott voltak már bennem, csak elő kellett újra csalogatni. Persze nemcsak lekvárt főztünk be, hanem volt bodzaszezon is. Abból is hagyomány alakult ki. Édesapám begyűjti, én előkészítem és Édesanyám főzi össze. Mai napig megmaradt ez a hagyomány nálunk.

A befőzés, amellett hogy nagyon egyszerű és fenntartható igazi értékteremtő folyamat. Hiszen nemcsak egy-egy üveg lekvárról van szó ilyenkor télire, hanem a tudás és a hagyományok továbbadásáról családon belül.

Amennyiben betartunk pár alapszabályt, a siker garantált lesz.

Befőzés télire

ALAPANYAG

Az első és legfontosabb, hogy csak egészséges, érett és jó gyümölcsöt/zöldséget tegyünk el, amit a befőzés előtt alaposan átmosunk. Így el tudjuk kerülni, hogy a munkánk kárba vesszen. Hiszen ha szennyezett az alapanyag, nagyobb valószínűséggel romlik meg, és dobhatjuk ki pár hónap után, nem marad meg télire. Lehet venni finom, érett alapanyagot, de mindig mosni kell és átnézni, mert a hibás, beteg részeket ki kell vágni.

ÜVEG

A másik „titok”, hogy amibe eltesszük a befőznivalót – azaz az üveget – elő kell készíteni. Nem kell újat venni feltétlen, mert az üveg nagyon sokszor újrahasznosítható, de mindenképp alaposan el kell mosni és ki kell fertőtleníteni. De, ami még fontosabb, ki kell szárítani mielőtt beletöltjük a kész végterméket.

TARTÓSÍTÁS

A harmadik kardinális kérdés a „Mivel tartósítsam?” kérdés szokott lenni. Itt érdemes pár dolgot felmérni. Mennyit fogyasztunk az adott termékből, milyen gyorsan fogy egy-egy megbontott üveg és mennyire fontos az egészségesség szempont. Én „csak” cukorral szoktam tartósítani, mert az már önmagában tartósít, és abból se sokat használok, mert például lekvárok esetében érett alapanyagból dolgozok. Nálunk nem fogy annyi lekvár, így mindenből csak keveset teszek el, kisebb üvegekben, így a megbontás után hamarabb be tudjuk fejezni (nincs ideje megromlani). Ha szeretnénk kocsonyásabb állagot, akkor pektin használhatunk. Ezenkívül, ha nem édeset, hanem sósat rakunk el, akkor ott a só és az ecet, amik szintén önmagukban is tartósítanak.

Nézzétek meg a videót és vágjatok bele Ti is!