9 viselkedésbeli furcsaság, ami gyerekkori traumára utalhat: nem is gondolnád, ezek az apró jelek mennyi jelentéssel bírnak
A gyermekkori traumák bizony komoly hatással lehetnek a felnőttkori életünkre. Befolyásolhatják a mentális egészségünket, az emberekhez való viszonyulásunkat, a viselkedési mintáinkat, sőt sok esetben még a fizikai egészségünket is. Nézzünk is néhány példát:
Mentális és érzelmi problémák: Szorongás, depresszió, poszttraumás stressz zavar (PTSD), önértékelési zavarok, dühkezelési problémák, bizalmi nehézségek.
Társas és viselkedési problémák: Izoláció, tanulási és munkahelyi nehézségek, beilleszkedési problémák.
Fizikai problémák: Krónikus betegségek, alvászavarok, gyengült immunrendszer.
Fontos megjegyezni, hogy nem minden trauma áldozata tapasztalja ezeket a következményeket. A felnőttkori mentális és érzelmi állapotra számos tényező befolyással lehet, beleértve a genetikát, a személyiségjegyeket, a megküzdési mechanizmusokat és a támogató környezetet.
Az alábbi cikkben Kaytee Gillis pszichoterapeuta tanácsait követve feltárjuk a gyermekkori trauma kevésbé ismert jeleit, amelyek a felnőttkori viselkedésben és az élet különböző területein is megmutatkozhatnak. A célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a múltbeli traumák lehetséges hatásaira, még akkor is, ha ezek csak egészen apró viselkedési mechanizmusok.
Ezek a jelek természetesen önmagukban nem feltétlenül utalnak gyermekkori traumára, de felhívhatják a figyelmet a mögöttük rejlő, feldolgozatlan érzelmekre és tapasztalatokra. Fontos kiemelni, hogy amennyiben aggódsz a mentális egészséged miatt, vagy úgy érzed, hogy a múltbeli traumák befolyásolják a jelenlegi életedet, javasolt szakemberhez fordulni. Ugyanis a terápia hatékony eszköz lehet a gyermekkori traumák feldolgozásában, a mentális tünetek enyhítésében és az életminőség javításában.
Az alábbiakban olyan apró viselkedési mintákat gyűjtöttünk össze, amelyek mind arra utalhatnak, hogy azért követedet ezeket a mechanizmusokat, mert a háttérben feldolgozatlan traumáid vannak.