9 viselkedésbeli furcsaság, ami gyerekkori traumára utalhat: nem is gondolnád, ezek az apró jelek mennyi jelentéssel bírnak

Borítókép: 9 viselkedésbeli furcsaság, ami gyerekkori traumára utalhat: nem is gondolnád, ezek az apró jelek mennyi jelentéssel bírnak Forrás: Darina Belonogova/Pexels
Alapvetően a gyermekkorban elszenvedett traumák mély nyomot hagyhatnak az ember lelkében, és hatással lehetnek a felnőttkori viselkedésre, gondolkodásmódra és érzelmi reakciókra, még akkor is, ha ez abszolút nem tudatosan történik. Míg a nyílt traumák, mint a fizikai vagy érzelmi bántalmazás hatásai könnyebben felismerhetők, addig a kevésbé súlyos, de ismétlődő negatív tapasztalatok finomabb jeleket produkálhatnak, nehezebb őket felismerni, ám hasonlóan fontosak, és szükséges rajtuk tudatosan dolgozni. Az alábbiakban olyan apró, ám furcsa, sokak számára érthetetlen viselkedésmintákat hoztunk, amelyek egyértelműen gyermekkori traumára utalhatnak, amely a felnőtt életedre is hatással van. Nézzük is, melyek ezek!

A gyermekkori traumák bizony komoly hatással lehetnek a felnőttkori életünkre. Befolyásolhatják a mentális egészségünket, az emberekhez való viszonyulásunkat, a viselkedési mintáinkat, sőt sok esetben még a fizikai egészségünket is. Nézzünk is néhány példát:

Mentális és érzelmi problémák: Szorongás, depresszió, poszttraumás stressz zavar (PTSD), önértékelési zavarok, dühkezelési problémák, bizalmi nehézségek.

Társas és viselkedési problémák: Izoláció, tanulási és munkahelyi nehézségek, beilleszkedési problémák.

Fizikai problémák: Krónikus betegségek, alvászavarok, gyengült immunrendszer.

Fontos megjegyezni, hogy nem minden trauma áldozata tapasztalja ezeket a következményeket. A felnőttkori mentális és érzelmi állapotra számos tényező befolyással lehet, beleértve a genetikát, a személyiségjegyeket, a megküzdési mechanizmusokat és a támogató környezetet.

Forrás: MART PRODUCTION/Pexels
Sokszor olyan viselkedési mintákat követünk, amelyek komoly gyermekkori traumákra utalhatnak. Azonban ezekkel nehéz szembenézni.

Az alábbi cikkben Kaytee Gillis pszichoterapeuta tanácsait követve feltárjuk a gyermekkori trauma kevésbé ismert jeleit, amelyek a felnőttkori viselkedésben és az élet különböző területein is megmutatkozhatnak. A célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a múltbeli traumák lehetséges hatásaira, még akkor is, ha ezek csak egészen apró viselkedési mechanizmusok.

Ezek a jelek természetesen önmagukban nem feltétlenül utalnak gyermekkori traumára, de felhívhatják a figyelmet a mögöttük rejlő, feldolgozatlan érzelmekre és tapasztalatokra. Fontos kiemelni, hogy amennyiben aggódsz a mentális egészséged miatt, vagy úgy érzed, hogy a múltbeli traumák befolyásolják a jelenlegi életedet, javasolt szakemberhez fordulni. Ugyanis a terápia hatékony eszköz lehet a gyermekkori traumák feldolgozásában, a mentális tünetek enyhítésében és az életminőség javításában.

Az alábbiakban olyan apró viselkedési mintákat gyűjtöttünk össze, amelyek mind arra utalhatnak, hogy azért követedet ezeket a mechanizmusokat, mert a háttérben feldolgozatlan traumáid vannak.

Íme 9 viselkedésbeli furcsaság, amely gyermekkori traumára utalhat!