Az ok, amiért önmagad szeretete nélkül a gyermeked sem lesz boldog

Borítókép: Az ok, amiért önmagad szeretete nélkül a gyermeked sem lesz boldog Forrás: RDNE Stock project/Pexels
Kezdjük a konklúzióval: az édesanya jóléte közvetlen hatást gyakorol a gyermeke fejlődésére és egész életére. Egy anya önszeretete az egyik legfontosabb tényező, amely meghatározza, hogyan képes az anya a gyermeke érzelmi és mentális egészségének támogatására.

Mit jelent az önszeretet?

Az önszeretet nem egyszerűen azt jelenti, hogy ki tudjuk mondani: „Szeretem magam”.

Az önszeretet mélyebb, tudatosabb hozzáállást jelent önmagunkhoz, amelyben az elfogadás, az öngondoskodás és önmagunk tisztelete egyaránt szerepet kap. Dr. Kristin Neff, az önszeretet kutatásának egyik vezető szakértője, az önszeretetet három fő elemre bontja:

1. Önmagunk elfogadása, beleértve a hibáinkat is.

2. Tudatosság és együttérzés önmagunkkal

3. Közösségi tudat: az emberi létnek része a nehézségek és kihívások megélése, és ez minden ember életében jelen van.

Amikor képes vagy elfogadni és szeretni önmagadat, megteremted az egészséges anya-gyermek kapcsolatotok alapját, illetve a gyermeke(i)d egészséges önszeretetét, önelfogadását és tudatosságát is.

Mi történik, ha egy anya nem szereti önmagát?

Az önszeretet hiánya több szempontból is káros, mégpedig nem csak az anyára, hanem a gyermekére nézve is. Az anyák, akik nem szeretik önmagukat, hajlamosak túlterhelődni. Állandó megfelelési kényszerben élnek és a saját szükségleteiket háttérbe szorítják. Ez hosszú távon szorongáshoz, érzelmi kimerültséghez és (anyai) kiégéshez vezet.

És ez a minta öröklődik tovább a gyermeke(i)be is. A fiú gyerekek számára ez a minta lesz az elvárt és keresett női minta. A lány gyermekeknek pedig ez lesz a megvalósítandó (normális) női minta.

Forrás: RDNE Stock project/Pexels

Az anyák ön-elhanyagolásának következménye

A kutatások bizonyítják, hogy a túlzott stressz és a saját szükségletek elhanyagolása káros hatással van a mentális és fizikai egészségünkre. Elinor Greenberg klinikai pszichológus rámutatott, hogy az anyák, akik önmagukat - fizikai és pszichés igényeiket, szükségleteiket - folyamatosan háttérbe szorítják, gyakran érzelmi kiégést tapasztalnak, ami nemcsak a saját boldogságukat, de a családjukkal való kapcsolatukat és a család működését is negatív irányba befolyásolja.

Ha egy anya – csakúgy, mint bármelyik másik ember - nem elégíti ki saját szükségleteit, hajlamos érzelmileg elérhetetlenné válni, ami megnehezíti a gyermekkel való kapcsolódást, a gyermekek valós szükségleteinek felismerését. Így ezek nagy eséllyel nem is lesznek kielégítve.

Ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy az önmagát nem szerető édesanya nem szereti a gyermekeit. Azt viszont igen, hogy érzelmileg annyira kimerült, hogy képtelen megadni a szükséges figyelmet és gondoskodást. Ez pedig a gyermekek érzelmi fejlődését tereli olyan irányba, aminek látható következménye lehet, hogy a gyermek nem tud koncentrálni, odafigyelni. Elkalandozik, rosszalkodik, esetleg hiperaktív, figyelemhiányos vagy túlérzékeny.

A gyermekeink érzelmi fejlődése

Az anya érzelmi állapota közvetlenül hat a gyermek érzelmi és mentális egészségére. Daniel J. Siegel, elismert gyermekek agyi fejlődésével foglalkozó neurológus, állítja, hogy az anyák érzelmi jóléte döntő fontosságú a gyermek idegrendszeri fejlődése szempontjából. Azok a gyerekek, akik a szüleikkel biztonságos érzelmi kapcsolatban nőnek fel, képesek lesznek hatékonyan kezelni a stresszt és az érzelmeiket, míg azok, akik érzelmi elhanyagolást tapasztalnak, hajlamosak lesznek későbbi életükben megfelelési kényszerrel, önértékességi szorongásos zavarokkal és kapcsolati problémákkal küzdeni.

Ha anyaként nem szeretjük önmagunkat, azzal bizonytalan, instabil érzelmi környezetet teremtünk a gyermekeink számára is. Ők ugyanis nagyon érzékenyek a mi érzelmi állapotunkra.

Forrás: Ksenia Chernaya/Pexels

Tükröm, Tükröm, mondd meg nékem…

A gyermekeink a legőszintébb tükreink. Viselkedésük gyakran tükrözi a mi érzelmi állapotunkat. Egyszerűen felülnek az érzelmeink hullámvasútjára. Ha nem szeretjük és tiszteljük önmagunkat, az bizony megmutatkozik abban, hogyan viselkedünk velük. Az önmagával szemben – valamilyen oknál fogva – kritikus és szigorú édesanya tudattalanul is kiterjeszti ezt a hozzáállást a gyermekeivel való kapcsolatára is. A folyamatos önkritika és ön-elégedetlenség érzése lesz a normális minta a gyerekeknek, ami hosszú távon aláássa az önbizalmukat és az érzelmi stabilitásukat.

Hogyan segít az önszeretetünk a gyermekeink egészséges fejlődésében?

Azzal, hogy anyaként elsajátítod az önszeretetedhez szükséges gondolkodásmódot és az ebben téged segítő eszközöket és gyakorlatokat, épp az előzőekben leírt dolgok ellentétét teremted meg. Vagyis támogatod önmagad és a gyermekeid érzelmi stabilitását, érzelmi egészségüket, és pozitív irányba fejleszted az önmagukban való bízni képességet és önelfogadást is.

Amikor megtanuljuk szeretni önmagunkat, képesek leszünk szeretetteljesen és ítéletmentesen reagálni a gyermekeink szükségleteire is.

Szeretni magunkat tehát nem önzőség és nem misztikum.Viszont mindannyiunknak máshogyan van rá szüksége. És rendszeresen tenni kell érte.

Szeretnél minden fontos és hiteles infót megkapni az önszeretetről és annak felépítéséről-megőrzéséről? Kattints ide, és szerezd meg magadnak a Mom Balance ingyenes Önszeretet | Hogyan lehet növelni az önszeretetünket és javítani a mentális-érzelmi egészségünket? című e-könyvét!

Werner-Tóth Zsuzsi | Bemutatkozó

Werner-Tóth Zsuzsi anyai kiégés és kiegyensúlyozott anyaság specialista saját élettapasztalatait követően döntött úgy, hogy több mint 15 év tudását és a szupererején abba fekteti, hogy támogassa az édesanyák mentális és érzelmi egészségét. Küldetése, hogy a megoldásokra fókuszáló módszerével elősegítse a következő generációk érzelmi stabilitását és mentális jóllétét azáltal, hogy a számukra alapot biztosító édesanyákat tanítja és mentorálja saját nehézségeik leküzdésében, és az őket szolgáló anyaság és öngondoskodás megalkotásában. Munkásságáról többet megtudhatsz a www.mombalance.hu weboldaláról.