Ősszel jóval nehezebb elaludni este, mint máskor: Ezekre figyelj, ha nyugodt pihenésre vágysz ilyenkor is
Őszi pihenés minden velejárójával
Ennek az évszaknak a pihenést és a mély álomba merülést illetően megvannak a maga pozitívumai és negatívumai egyaránt. Jó benne, hogy ahogy hamarabb sötétedik, egyre jobban rá tudunk hangolódni az esti időszakra és az elalvásra, és már nincs kint tomboló kánikula, mely megnehezítené az alvást. A külső tényezők könnyedén lehetővé teszik, hogy bent ideális légkör és hőmérséklet uralkodjon a hálószobánkba, aminek szabályozásához nem kell sem klímaberendezés, sem fűtés. Főleg, hogy az idei ősz sok napsütéssel és meleg nappali hőmérséklettel ajándékozott meg eddig minket.
Ugyanakkor mind észreveszünk apró változásokat az energiaszintünkben és a pihenési fázisainkban, melyek nem feltétlenül mondhatók mind áldásosnak. Reggelente például sokkal nehezebb úgy kikelni az ágyból, ha az ablakon kitekintve látjuk, hogy esős és szeles az időjárás, hiszen ilyenkor a legszívesebben a fejünkre húznánk a takarót, és egész nap otthon maradnánk.
Az ingerszegény hűvösebb hónapok szürkesége
A kevesebb napfény hatására álmosabbnak érezhetjük magunkat, és ez rányomhatja a bélyegét az egész napunkra, mely során motiválatlanná, rosszkedvűvé és feszélyezetté válhatunk. Annak ellenére, hogy a korábbi sötétedés alvásra sarkallhat, nehezebb lehet az elalvás, ugyanis ősszel másabb ételeket és tápanyagokat részesítünk előnyben, mint például nyáron. Míg a melegben a lédús és könnyed ételekre vágyunk, addig ilyenkor a masszív, zsírosabb dolgokra fáj a fogunk, ami elnehezíti a gyomrunkat, lelassítja az anyagcserénket, és az emésztés szempontjából is hátrányos. Amellett, hogy ezektől az élelmiszerektől és fogásoktól leesik a vérnyomásunk, még az alvást is megnehezítik, mert fokozottan leterhelik a szervezetet.
És akkor még meg sem említettük az ingerszegény környezetet, mely ősszel sokkal jellemzőbb. Mivel nem vagyunk annyit a szabadban, nem mozgunk eleget, ezáltal enerváltnak érezhetjük magunkat. Motiválatlanságunk következményeképpen elkezdünk mindenen gondolkodni, mely az elménkre igen károsan hathat, így az agyunkat leterhelve elfáradunk, és fokozott vágyat érzünk az alvásra és a vízszintes testhelyzetre. Amint az ágyba kerülünk azonban, a lemozgatott test hiányában csak forgolódunk, és kezdetét veszi egy ördögi kör, melyből nem mindig tudunk kitörni.