10 tipp, amivel az energiatakarékosságot könnyen beépítheted a hétköznapjaidba

1998-ban tartották az első energiahatékonysági világnapot, 2000-ben pedig Magyarország is csatlakozott a kezdeményezéshez, vagyis immáron 25 éve március 6. az energiahatékonyság napja hazánkban is. De természetesen nemcsak ezen a jeles napon, hanem egész évben fontos, hogy tudatosan, takarékosan használjuk az energiaforrásokat. A Föld népességének dinamikus növekedésével ugyanis egyre csökken az egy főre jutó erőforrások száma, vagyis az energiahatékonyság nemcsak gazdasági, hanem környezetvédelmi szempontból is fontos kérdés.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) folyamatosan monitorozza a világ energiafelhasználását (az ipari és a magánszektort is), a legutóbbi, tavaly ősszel készített jelentésük szerint az elektromos energia új korszakának küszöbén állunk. Várhatóan az évtized végére tetőzik a fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet, aminek következtében még inkább előtérbe kerül a zöld, vagyis tiszta energiára való átállás. A tiszta energia olyan energiaforrást jelent, amely előállítása és felhasználása nem jár környezetszennyezéssel (vagy annak mértéke minimális), különösen az üvegházhatású gázok kibocsátása szempontjából. És ezzel kapcsolatban jó hír, hogy tavaly világszerte rekordmennyiségű tiszta energiatermelő kapacitást kapcsoltak be, beleértve több mint 560 gigawatt (GW) megújuló energiakapacitást.

De szűkítsük le kicsit a látószögünket, és nézzük, mi a helyzet Magyarországon. A KSH adatai szerint a lakossági energiafelhasználás legjelentősebb energiaforrása a földgáz (49%), ezt követik a megújuló energiaforrások (23%), a villamos energia (18%) és a távhő (8%). 2021 óta pedig látványosan csökkent a lakosság energiafelhasználása, különösen a gázé, az áramé kisebb mértékben. Ehhez persze a megemelkedett rezsiárak is nagyban hozzájárultak, a legtöbben a fűtésen igyekeznek spórolni. Ennek legegyszerűbb módja, ha lejjebb tekerjük a termosztátot, ezenkívül aki pedig teheti, igyekszik korszerűsíteni az otthonát. A napelem és hőszivattyú telepítése, a homlokzat és a födém szigetelése, a nyílászárók cseréje mind csökkentik a háztartások energiafelhasználását. De természetesen nemcsak ilyen nagy léptékű beruházásokban érdemes gondolkodni, ha energiahatékonyságról van szó. Ma már alapvetőnek számít, hogy a hagyományos égők helyett LED-égőkkel világítunk, a vizet sem pazaroljuk, sőt gyűjtjük az esővizet, ám ezek mellett mindennapi szokásainkat is érdemes felülvizsgálni, mert segíthet ráébredni, hogy sok aprósággal sokat energiát takaríthatunk meg nemcsak saját háztartásunk, hanem bolygónk számára is.