10 ok, amiért teljesen normális dolog sírni szeretkezés után
A szex utáni könnyek lehetnek a boldogság, a megkönnyebbülés és egyfajta melankólia könnyei is. Ha sírva fakadsz szex után, az lehet tisztán testi reakció is.
Posztkoitális diszfória (PCD) vagy posztkoitális szomorúság (PCT) – ezek a szakkifejezések jelölik azt az állapotot, amikor szex után szomorúak, akár idegesek vagyunk, akkor is, ha kölcsönösségen alapuló, mindkét fél számára kielégítő volt az együttlét. Mi több, a PCT-nek nem előfeltétele az orgazmus. Bárkivel megtörténhet kortól, nemtől vagy szexuális orientációtól függetlenül.
Sajnos keveset tudunk a jelenségről és nehéz megmondani, hányan tapasztalják ezt. Egy 2015-ös felmérésből az derül ki, hogy igen gyakori a PCT. Egy másik felmérésben a férfiak 41 százaléka tapasztalta meg a PCT-t, és 4 százalékuk azt mondta, hogy rendszeresen előfordul.
Most összegyűjtöttük, milyen helyzetek vezethetnek ahhoz, hogy valaki sírjon szex után és mit érdemes tenni, ha veled vagy a partnereddel is megtörténik.
(A galéria alatt pedig kiderül, mi a teendő, ha valamelyikőtök sírva fakad az ágyban.)
Oké, de mit tegyél, ha sírsz szex közben vagy után?
Ha fizikai fájdalom vagy kényelmetlenség váltja ki – fordulj orvoshoz. Valószínű, hogy a sírást kiváltó probléma gyógyítható.
Ha más oka van, tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Csak néhány könnycsepp volt vagy „igazi” sírás?
- Fizikai vagy érzelmi dolog válhatta ki?
- Mire gondoltam, amikor elkezdődött? Kellemes vagy felzaklató gondolataim voltak?
- Esetleg egy erőszakos eseményre vagy kapcsolatra asszociáltam?
- A sírás megszabadított a feszültségtől vagy csak növelte azt?
Könnyen lehet, hogy párkapcsolati probléma áll az érzelmi túltelítettség hátterében. Akárhogy is van, muszáj beszélnetek a szexről. Tisztázni, hogy kinek mi jó, mi nem. Semmiképp sem szabad kritizálni a partnert közben. Ha ez a folyamat segít a felszínre hozni megoldatlan érzelmi együttállásokat, akkor már volt haszna a kínos helyzetnek, amikor kitört belőled a sírás szex közben.
Mit tegyél, ha a partnered sír?
- Kérdezd meg, hogy miért, de a kérdésedben ne legyen lekicsinylés vagy vádló hangütés.
- Vigasztald meg, de ha egyedüllétre van szüksége, azt is tartsd tiszteletben.
- Hozd fel később, amikor már megnyugodott. Hallgasd végig nyugodtan. Ha nem akar beszélni róla, ne erőltesd.
- Kérdezd meg, hogyan segíthesz.
- Legyél mellette.