Kézműves manufaktúrákat üzemeltet a Magyar Református Szeretetszolgálat, ezzel munkalehetőséget biztosítva hátrányos helyzetű helyi lakosoknak

A műhely létrehozásának és a foglalkoztatáson keresztül nyújtott segítség gondolata a Felzárkózó Települések (FeTe) programhoz kapcsolódóan még 2020-ban született meg. Az első üzem 2022-ben nyílt meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Mezőladányban: két fővel kísérleti jelleggel bőrtermékek gyártásába kezdtek egy profi designer csapat iránymutatása alapján. A hátrányos helyzetű településen élő munkatársak rendkívül gyorsan elsajátították a bőrdíszművesség fortélyait, így folyamatosan bővülni tudott a termékpaletta: a bőrövek mellett már táskákat, pénztárcákat, karkötőket, fülbevalókat és egyéb kiegészítőket is készítenek kiváló minőségű marhabőrből, minimális bőrhulladék termelésével.
Az elmúlt évben több mérföldkövet ért el a szeretetszolgálat: textil- és kerámia termékek készítésére új manufaktúrát hoztak létre a Mezőladánytól 15 km-re fekvő Zemplénagárdon; megszületett a DIACONIA márka, és októberben megnyithatták első önálló márkaboltjukat a budapesti Récsei Centerben.
Jelenleg 11 munkatárs dolgozik a két manufaktúrában, akik számára, hátrányos helyzetű település lakosaként a helyi munkalehetőség jelenti az egyik legnagyobb lehetőséget. A Magyar Református Szeretetszolgálat célja olyan lehetőséget teremteni rászorulóknak, amivel állandó megélhetést, jövedelmet, szaktudást, és mindezek által reményt biztosíthatnak számukra.

Juhász Márton, a termelésért és értékesítésért felelős Jobbadni Nonprofit Kft. ügyvezetője, a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány szolgálatfejlesztési igazgatója nyilatkozta a következőket:
„A segítő szakmában klasszikus mondást mi is tartjuk, azaz hálót adunk, nem halat – tehát elsősorban munkalehetőséggel szeretnénk segíteni az aktív korú helyi lakosságnak. A biztos munkahely a kiszámítható jövedelmet, a támogató, tanulásra ösztönző közösséget, a megbecsülést és az értékteremtésben való részvételt jelenti. Ez a jó ügy is segít abban, hogy egyre többen nyitottak legyenek rászoruló embertársaink felé. A kezdeményezés célja, hogy a vásárló azért vegye meg a termékeket, mert tetszenek neki, és emellett motivált legyen, hogy jó ügyet is támogat.”
Távlati céljaik között szerepel, hogy újabb műhelyek nyitásával még több rászoruló számára biztosítsanak munkalehetőséget, és ha a vállalkozás talpra áll, a Magyar Református Szeretetszolgálat más gyűjtéseibe is bekapcsolódnak.
A DIACONIA márka történetét megismerve egyre több ismert személy szerepet vállalt benne, hogy bemutassák, miként lehet egy designer márka a segítségnyújtás eszköze: többek között Görög Zita, Berkesi Judit, Kármán Odett, Borbély Alexandra és Gundel Takács Gábor is beszámolt az üzletről és termékekről, továbbá Takács Nóri #csinoskedd mozgalmában is feltűnt a DIACONIA bőrtáska.
A DIACONIA teljes termékkínálata elérhető Budapesten a Récsei Centerben található márkaboltban, valamint a bőr és textil termékek online is megvásárolhatóak webshopon keresztül.