Így fejleszd az akaraterődet 7 lépésben: egészségedre és pénzügyeidre is pozitív hatással lesz

Borítókép: Így fejleszd az akaraterődet 7 lépésben: egészségedre és pénzügyeidre is pozitív hatással lesz Forrás: puhhha/Envato
Az akaraterőnk az egyik legfontosabb képességünk. Ez a belső erő, amely segít leküzdeni a kísértéseket, és támogat abban, hogy hosszú távon egy magasztosabb, nagyobb célt tudjunk elérni, időnkénti fájdalmak, nehézségek, lemondások árán. Hajlamosak vagyunk erre úgy gondolni, mint velünk született képességre, ami nem fejleszthető, hanem a személyiségünk része. Pedig ez abszolút nem igaz, az akaraterő nem statikus, hanem fejleszthető, minél többet használod, annál erősebbé válik.

Fejleszthető-e az akaraterő?

Fontos megérteni, hogy az akaraterő – minden tévhittel ellentétben – nem egy velünk született adottság, hanem egy olyan képesség, amit igenis lehet tudatosan fejleszteni. Minél többet használjuk, minél jobban eddzük, minél tudatosabbak vagyunk, annál jobban tudjuk fejleszteni.

Természetesen nem kell elmondanunk, hogy miért olyan fontos az akaraterő fejlesztése. Alapvetően az életünk tele van nehezebbnél nehezebb döntésekkel, számos olyan szituációval, amikor bizony fogat összeszorítva kell túljutnunk egy élethelyzeten ahhoz, hogy végül elérjünk valami olyat, amire vágytunk.

Az akaraterő ott van életünk minden területén, befolyásolja az egészségünket, a pénzügyeinket, a tanulmányainkat, a munkánkat, kapcsolatainkat és a személyes fejlődésünket is, így mérhetetlenül fontos, hogy erős, szilárd akaratunk legyen.

Az "ego-kimerülés" elmélete

Érdekesség, hogy az akaraterő működéséről az egyik leggyakoribb elmélet, hogy voltaképpen az akaraterőnk egy korlátozott erőforrás, amely képes kimerülni, ha egymás után sok nehéz döntést kell meghozni. Az elmélet szerint az akaraterő egy korlátozott erőforrás, amely képes kimerülni, ha túlerőltetjük, sokat használjuk. A kutatók szerint az akaraterőt úgy kell elképzelni, mint egy mentális izmot, amelyet ha sokat erőltetünk, előbb-utóbb elfárad. Ami pedig ennél is meglepőbb, hogy számos kísérlet is alátámasztja ezt az elméletet, miszerint ha valakinek komoly, nehéz döntéseket kell meghoznia, akkor egy következő döntéshelyzetben hajlamos gyengébben teljesíteni. Fontos azonban megérteni, hogy ezt az álláspontot nem mindenki fogadja el, és napjainkban is rengeteg kutatás folyik az adott témában. Több tanulmány például azt sugallja, hogy inkább a mentális állapot, a motiváció, az esetleges félelmek és a különböző testi állapotok – mint éhség, fáradtság stb.– határozzák meg.

Forrás: YuriArcursPeopleimages/Envato
Az akaraterő fejlesztéséhez elengedhetetlen az önszeretet.

Az alábbiakban összegyűjtöttünk olyan tippeket, amelyek segítségével jelentősen fejleszthető az akaraterő. Nézzük is, milyen módszerekkel fejlesztheted ezt a képességedet.

7 lépés, amellyel lehetséges az akaraterő fejlesztése!