10 tipp a mentális egészség világnapjára, hogy gondoskodj lelkedről
Az érzelmek kezelése és az érzelmi egyensúly fenntartása fontos készség, ami ellenállóbbá tesz a kihívásokkal és a stresszel szemben. A mentális egészség világnapja alkalmából nézzünk rá kicsit alaposabban erre a témára! Tíz pontban szedtük össze azokat a szempontokat, melyek tudatosítása fontos a lelki egészségről való gondoskodás útján.
Vigyázz a testi egészségedre!
Akkor maradhatsz hosszú távon egészséges, ha megfelelő minőségű ételeket fogyasztasz, ha aktív életmódot folytatsz és kellő időt tudsz a pihenésre is fordítani. A B-12-vitaminban és Omega-3 zsírsavakban gazdag friss élelmiszerek fogyasztása direkt módon is fenntartja a hangulatszabályozó vegyi anyagok szintjét az agyban. Az elegendő mennyiségű és minőségű pihenés a szervezet számára segít a napi kihívásokkal szembeni küzdelemben, s a mozgás utáni regenerációban. Ne feledd, ha nem alszol eleget, a fáradtság mellett, a stresszel és a feszültséggel is meg kell küzdened.
Minden nap tartózkodj friss levegőn, s fürdesd meg magad a Nap fényében!
Ezen nincs mit ragozni! A napfénynek való kitettség fokozza a szerotonin termelődését, ami a hangulat szabályozásáért felelős vegyület.
Ismerd fel a szükségleteidet!
Saját érzelmi szükségleteid megteremtéséről leginkább te dönthetsz. Hódolj kedvelt hobbidnak, adj valamennyi énidőt magadnak minden élethelyzetben. Sokan egy jövőbeni esemény bekövetkeztétől várják a boldogságot, pedig a boldogság leginkább a jelenben keresendő. A mindfulness segítségével összpontosíts a jelenre, anélkül, hogy a múlt vagy a jövő előtérbe kerülnének a gondolataidban.
Tölts minél több időt olyan emberekkel, akiknek élvezed a társaságát!
Ha olyan emberekkel töltesz időt, akiket szeretsz, és akikkel jól kijössz, a megbecsültség érzését élheted át gyakran. Ha egészséges kapcsolatot ápolsz a barátaiddal, a családoddal, a kollégáiddal és a szomszédaiddal, az javíthatja az érzelmi jóllétedet. Ráadásul a személyes kapcsolattartás jóval egészségesebb módja a társas kapcsolódásoknak, mintha a közösségi oldalakon keresztül „találkoznátok”.
Legyen hobbid!
Ha olyan tevékenységekben veszel részt, amelyeket élvezel, túl azon, hogy új készségek elsajátításában veszel részt és kihívás elé állítod magad, nő az önbizalmad, a kompetencia érzésed, az új helyzetekkel való megküzdési képességed. Ezek mind rugalmassá tehetnek más kihívásokkal szemben is.
Kezeld a stresszt!
Nincs ember, akit ne érne stressz, ez tehát elkerülhetetlen, amolyan civilizációs jelenség. Ha nem kerülhető el a stressz, akkor nyilván meg kell vele birkózni, viszont a stresszes helyzetet követően tudatosan törekedj az oldására is például könnyű sporttal, meditációval, légzéssel, pihenéssel. Ha pedig elkerülhető a stresszt okozó helyzet, akkor érdemes erre törekedni és például nemet mondani olyasmire, ami egyértelmű kényelmetlenséggel jár számodra.
Ismerd fel az erősségeidet és dolgozz a gyengeségeiden!
Ha elfogadod, hogy neked is vannak gyengeségeid, mint mindenki másnak, az kulcsfontosságú a mentális és érzelmi jóllétedhez. Tűzz ki reális célokat önmagad számára minden élethelyzetben. Ez nem azt jelenti, hogy ne tehetnéd magasabbra a lécet, mint amit most éppen képes vagy megugrani, de ne tedd túl magasra, mert az ismét csak stresszt okozhat. Ha apránként építkezel felfelé, idővel elérhetsz olyasmit is, amit első nekifutásra nem biztos, hogy képes lennél.
Gyakorold a hálát!
Ha megéled a hálát azért, amid van, az elvonhatja a fókuszt arról, amid nincs. A hála megélése abban segít, hogy optimista maradj a jövőt illetően, és persze javítja a mentális egészséget is.
Ne fojtsd magadba az érzelmeidet!
A rosszul kezelt vagy szabályozatlan érzelmek károsak lehetnek a lelki egészség szempontjából. A negatív érzéseket gyakorta jóval nehezebb kifejezésre juttatni, részben mert erős konvenciók kapcsolódnak ahhoz, hogy inkább a jóról szeretünk társalogni, s mert ma is elevenen él szinte mindenkiben a mondás, hogy „sírni csak a gyengéknek szabad.” A magunkba fojtott negatív érzelmek azonban depresszióhoz vagy szorongáshoz vezethetnek. Ha képes vagy kifejezni, megélni, amit érzel, akkor az elfojtásból adódó rengeteg következménytől is megkíméled magad. Ugyanis az elfojtás nem teszi meg nem történtté a kellemetlenséget. Nem a negatív érzés a probléma, hanem az, ahogyan reagálunk rá.
Kérj segítséget, ha túlterheltnek érzed magad!
Előfordulhatnak olyan időszakok, amikor annyira összejön minden, hogy képtelenség a szokásos megküzdési stratégiákkal győzni a stresszhelyzetek rohamát. Jó, ha tudsz arról, hogy ez sajnos nem egyedi, viszont ilyenkor kell extra mód észnél lenni és akár segítséget kérni lényegében bárkitől, akivel szemben bizalommal vagy. Sokszor egyetlen jó beszélgetés már tovább lendíthet egy elakadáson. Ha pedig nincs senki, akihez a környezetedben fordulni tudnál, ne légy bátortalan szakemberhez fordulni. Minél korábban kérsz segítséget, annál biztosabb, hogy rövid időn belül kijutsz a kátyúból.
Ezt a világnapot 1992 óta jegyezzük. A mentális egészségügyi problémák, a depressziótól és a szorongásos zavaroktól az olyan állapotokig, mint a skizofrénia vagy a bipoláris zavar, emberek millióit érintik szerte a világon. Bizonyos statisztikák szerint 4 emberből 1 tapasztal valamilyen mentális egészségügyi problémát élete során, és még többen vannak azok, akik ismernek érintett barátot vagy családtagot. Ennek ellenére a mentális egészségmegőrzés az egyik leginkább elhanyagolt állapot jelenleg, csaknem egymilliárd ember él mentális egészségi zavarral, és évente több millió ember hal meg mentális problémák következményeképpen. Mindeközben sokan még mindig nem férnek hozzá ahhoz az ellátáshoz, amelyre szükségük lenne állapotuk megfelelő kezelésére. A mentális egészség világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet a mentálhigiénés problémákra, és megpróbálja felszámolni a hozzá kapcsolódó megbélyegzést, illetve szeretné arra ösztönözni az érintetteket, hogy kérjenek segítséget és támogatást.