Feszültségoldás, érzelmi gyógyulás, memóriajavulás: az éjszakai álmok jótékony hatásai

Borítókép: Feszültségoldás, érzelmi gyógyulás, memóriajavulás: az éjszakai álmok jótékony hatásai Forrás: Pexels/Pixabay
Minden ember álmodik, csak nem mindig emlékezünk rájuk, de ettől függetlenül éjszakáról éjszakára változatos képeket tárhat elénk bonyolult elménk, melyeket egyes esetekben múltbéli sérelmeink feldolgozására küld számunkra az agyunk. Vajon álmodni jó dolog akkor? És ha igen, van még egyéb pozitív hatása is az álmoknak?

Mindenki álmodik, csak van, aki nem emlékszik rá

Az álmok olyan történetek és képek, melyeket az elménk alvás közben idéz elő. Sok fajtája van, és az, hogy ki hogyan éli meg őket, az is ezerféle variációt rejthet magában. A jó álmoknak, a szép képkockáknak, a boldog és reményteli pillanatoknak mindig örül az ember, de van bizony olyan is, hogy rossz szájízzel ébredünk reggel, mert valami félelmeteset, rémségeset, érzelmileg megterhelőt vagy éppen nagyon szomorút álmodtunk.

Ahányan vagyunk, annyiféleképpen emlékszünk az esti képkockákra, hiszen vannak, akik reggel úgy kelnek ki az ágyból, hogy az álmuk minden egyes mozzanatára tisztán emlékeznek, míg másoknak úgy telik az éjszaka, hogy úgy gondolják, nem láttak semmit. Persze ez nem igaz, hiszen mind álmodunk, csak sokan egyáltalán nem emlékszünk rá. Szakemberek szerint minden éjjel minimum négyszer álmodunk, és a legerősebb, legélénkebb álmok a gyors szemmozgású alvásunkban jelentkeznek, amikor az agyunk a legaktívabb.

Forrás: Unsplash/Andreas Wagner

Az álmok jobb kedvre deríthetnek?

A Psychiatry Research folyóiratban megjelent egyik tanulmány megállapította, hogy az álmaink képesek befolyásolni és szabályozni a hangulatunkat. A 60 embert felölelő kutatásban a szakértők kétszer vizsgálták az embereket; alvás előtt és alvás után. A kutatók néha felébresztették a résztvevőket, és megkérdezték őket, álmodtak-e valamit? Azt találták, hogy aki semleges hangulatban aludt el, az hasonlóképpen kelt fel, de aki elalvás előtt rosszkedvűen, letörten szenderült álomba, és álmodott, annak ébredés után sokkal jobb volt a közérzete, az alap hangulata és a kedve. Megállapították, hogy az álmok tehát egyik napról a másikra befolyásolhatják a hangulatot, sőt, jobb kedvre is deríthetnek.

Egyesek szerint a rémálmoknak is megvan a maga előnye. A rémálmok leggyakrabban a REM-fázisban jönnek elő, amikor kevesebb az érzelmi kontroll és erősebb az izgalom érzése. Kutatók szerint a rémálmok felkészítenek, szinte előre jeleznek, hogy valami rossz dolog fog történni, ezért tudat alatt az ember elkezd megoldásokat gyártani magában, így kialakul benne egyfajta tudatalatti védekezési mechanizmus.

Olvasd el galériánkban, milyen jótékony hatásai lehetnek az alvás közben, éjjel látott képkockáknak!