Best of pesto: 6 mennyei recept, ahol a pesto a főszereplő

Borítókép: Best of pesto: 6 mennyei recept, ahol a pesto a főszereplő Forrás: karandaev / Envato
A pizza, a lasagne, a bolognai és carbonara spaghetti mellett itthon méltatlanul elhanyagolt a pesto, pedig a friss ízbombát robbantó szósz az olasz konyhaművészet egyik remeke. Mutatjuk, hogyan készítheted el akár otthon, és milyen sokoldalúan felhasználható alapanyagot kapsz belőle.

A pesto

Ha megkérdezik, mi a legismertebb olasz szósz, a legtöbben a bolognai vagy a marinara szószt mondanák, pedig Olaszország egészét nézve a pesto jóval elterjedtebb. A pesto Liguria régióból származik, és neve a pestare olasz igéből ered, amelynek jelentése összezúzni, összetörni. Ez arra utal, hogy hagyományosan mozsárban törték össze a friss hozzávalókat, hogy megőrizzék azok intenzív ízét. Mai változatai a 19. században alakultak ki, a legismertebb közülük a pesto alla genovese, vagyis a genovai pesto, mely bazsalikomból, fokhagymából, fenyőmagból, parmezánból (vagy pecorino sajtból), olívaolajból és sóból készül. A klasszikus pestón kívül még a következő verziókat érdemes megkóstolni:

  • pesto alla siciliana (pesto rosso) – paradicsommal, ricottával és mandulával készül
  • pesto alla calabrese – sült paprikával, chilivel és ricottával dúsított verzió
  • pesto di rucola – bazsalikom helyett rukkolával készül, enyhén csípős ízzel
  • pesto di noci – diós változat, amit szintén Liguriában készítenek
Forrás: nblxer / Envato
A pesto hagyományosan mozsárban készül.

Így készül a házi pesto

Bár boltokban is rengeteg fajta pestót lehet kapni, sokkal frissebb ízű az, ami otthon készül, ráadásul egyáltalán nem bonyolult folyamatról van szó. Az alábbiakban a hagyományos, genovai pesto receptjét ismertetjük:

Hozzávalók:

  • 2 csésze friss bazsalikomlevél
  • 1/3 csésze fenyőmag
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1/2 csésze reszelt parmezán vagy pecorino
  • 1/2 csésze extra szűz olívaolaj
  • só ízlés szerint

Elkészítés:

A bazsalikomleveleket mozsárban a fokhagymával és a sóval együtt zúzd össze, majd add hozzá a fenyőmagot és a sajtot is, és ezeket is törd össze. Ha nincs mozsarad (vagy nincs kedved azzal bajlódni), használhatsz aprítógépet is. Végül lassanként csorgasd hozzá az olívaolajat, amíg krémes állagot nem kapsz. Ha nem használod el azonnal az összes pestót, akkor rakd jól rázódó üvegcsébe, csorgass a tetejére olívaolajat, és így hűtőben 2-3 hétig eltartható.

Tésztához hozzákeverve fogyasztják leggyakrabban, de ha kipróbálnád más ételekkel is, akkor a galériában találsz hozzá szuper ötleteket: